• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GİRESUN’DA ISIRGAN PROJESİ START ALDI

Giresun Valiliği ve Karadeniz Doğa Federasyonu ortaklığı ile yürütülen “Isırgan’ın Ticarileştirilmesi” Projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.


Giresun-IsırganOtu1Karadeniz’de yetişen bitki çeşitlerinden olan ‘Isırgan Otu’ bu kez acıtmayacak. ‘Isırgan Otu’ Giresun’un ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Giresun’da “Isırgan’ın Ticarileştirilmesi” Projesi yapılan toplantı ile çıkış aldı.

Toplantı açılışında konuşan Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu (KARDOĞA) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Adanır, ısırganın dünyada kozmetikten tıpa, gıdadan giyime kadar birçok sektörde kullanıldığını söyledi. Isırganın Giresun’da kendiliğinden yetiştiğini, ancak ekonomik olarak değerlendirilmediğini kaydeden Adanır,”Bu değerli ürünü ekonomiye kazandırmak için federasyon olarak bir çalışma başlattık. Sektörü geliştirmek için hamle yaptık. Biz bununla projeyele ne yapabilirizi araştırıyoruz. Belirleyeceğimiz stratejilerle ısırgan otunun tarıma ve sanayiye kazandıracağız” dedi.
Isırgan otunun ekonomiye kazandırılması için ilk adımı attıklarını ifade eden Giresun Valisi Karahan, “Isırgan, Giresun’da önemli bir kültür ve ekonomik değer. Bu değerde daha iyi nasıl değerlendirebiliriz onunla ilgili araştırma yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Isırgan Otunun Tarıma ve Sanayiye kazandırılması amacıyla başlatılan projede Giresun için bir fizibilite raporu hazırlanacak.

Giresun-IsırganOtu2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?