• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

16 Mart 2015

GİRESUN’UN HEDEFİ ARAP TURİSTLER

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olma yolunda ilerleyen Giresun, Arap turistlerin en çok merak ettiği ve gitmek istedikleri illerden biri olarak ön plana çıkıyor.


Giresun'un-Hedefi-Arap-Turistler-2Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olma yolunda ilerleyen Giresun doğal güzellikleri ve sunduğu tarihi, kültürel ve alternatif turizm aktiviteleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.Cidde’de yapılan tanıtımda Arap turistlerin en çok merak ettiği ve gitmek istedikleri iller olarak ön plana çıkan Giresun ile ilgili yeni tanıtım ve destinasyon çalışmaları başlatan DOKA, yurt dışından turistlerin bölgemize çekilmesi ve ekonomik bir değer oluşturulması noktasında ciddi çalışmalara start verdi.

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon’un kalkınmasından sorumlu Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Başbakanlık Kalkınma Fonu destekli yapmış olduğu bir proje doğrultusunda Suudi Arabistan’ın Cidde Kentinde Turizm amaçlı bir Tanıtım Günleri gerçekleştirdi. Tanıtım Günleri’ne İl Özel İdaresi’ni temsilen İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu Üyesi Çetin Çakıroğlu da katıldı.

İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu Üyesi Çetin Çakıroğlu, Giresun’un Cidde’de Arap Dünyası’na tanıtıldığını ifade etti. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan alınan kaynakla yapılan bir proje doğrultusunda Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Doğu Karadeniz Tanıtım Günleri’nin gerçekleştirildiğini anımsatan Çakıroğlu, oldukça geçen fuarın 3 gün sürdüğünü kaydetti.

Giresun'un-Hedefi-Arap-Turistler-1Açıldığı andan itibaren Araplar’ın büyük ilgisini gören fuarda en dikkat çeken illerden birinin Giresun olduğunu vurgulayan Çakıroğlu, “Standı ziyaret eden Araplara Giresun’un tarihi, turistik yöreleri, yaylaları ve kültür varlıkları ile ilgili geniş bilgiler verildi. Giresun’un tanıtımı ile ilgili broşürler, tanıtım kitapçıkları, cd’ler ve afişler dağıtılıp fındık ikram edildi. Turizm firmaları ve seyahat acenteleri bağlantılar kurup rezervasyonlar yaptı” dedi.

Giresun’un Arap dünyasında daha iyi tanıtılması ve bu illerde yeni turizm destinasyonların oluşturulması, markalaşma, işbirlikleri ve ağ oluşturma konusunda önemli çalışmaları hayata geçirmek için hızlı bir şekilde çalışmalara başladıklarını ifade eden Çakıroğlu, “Cidde’de yaptığımız son tanıtımda gördük ki, Arap turistler Giresun’u çok merak ediyor ve şehrimize gelip gezmek, görmek istiyor. Bizde yükselen bu ilgiyi değerlendirme ve oluşan talepleri karşılamak için Giresun ve Ordu ile ilgili yeni stratejileri geliştirmeyi planlıyoruz. Umuyorum ki yapacağımız bu çalışmalarla bölgemiz turizmi daha da iyi noktalara gelecektir” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?