• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Şubat 2015

GİRESUN’UN TURİZMDE GELECEĞİ PARLAK

Giresun Valisi Hasan Karahan özellikle turizm konusunda ilin geleceğinin çok parlak olduğunu söyledi.


GiresunTurizmdeGeleceğiParlakTRT Trabzon Bölge Radyosunun “Merhaba Karadeniz” programına katılan Giresun Valisi Karahan, program sunucusu Alper Yetkin’in sorularını cevapladı.

Giresun’da son yıllarda yürütülen çalışmalara dikkat çeken Vali Karahan, Ordu-Giresun arasına yapılmakta olan Havaalanının faaliyete geçmesiyle birlikte ilin başta turizm ve eğitim olmak üzere sosyal, kültürel, ekonomik alanda sıçrama yapacağını ifade etti.

Tarihi, kültürel ve doğal değerleri itibariyle, il ve bölge turizmi açısından lokomotif görevi görecek olan Giresun Adasıyla ilgili yapılan çalışmalara da değinen Vali Karahan, Ada’ya tekne turu düzenlenmesi başta olmak üzere, Herkül’ün altın postu aramak için Giresun Ada’sına gelmesi ve amazon savaşçılarının Ada’da yaşadığı konusunda mitolojik efsanelerin canlandırılması, Ada’daki arkeolojik kalıntıların turistlere sergilenmesi, barındırdığı kuş türlerinin kolayca izlenmesini sağlayacak projelerin hayata geçirilmesiyle birlikte bölgenin turistler için cazip hale geleceğine inandığını söyledi.

GiresunAdasıBotanikParkOlacak-3Ada’nın yanı sıra yaylalarla ilgili yürütülen projelere de dikkat çeken Vali Karahan, Samsun’dan Sarp’a kadar Doğu Karadeniz Yaylalarını birleştiren Yeşil Yol Projesinin tamamlanmasıyla birlikte yaylalara ulaşımında son derece kolaylaşacağını ve yol çilesinin konfora dönüşeceğini söyledi.

Yaylaların tanıtımına son derece önem verdiklerini belirten Vali Karahan, bu konuda ciddi çalışmalar yapıldığını belirterek yaylaları sadece yaz turizmi olmaktan çıkarıp kış turizmine de açtıklarını söyledi. Bu alanda bu yıl ilk kez Paşa Konağı Yaylasında kış turizmine yönelik olarak Kar Festivali ve Off Road Yarışmaları düzenlendiğini, 15 Şubat Pazar günü de aynı organizasyonun Kulakkaya Yaylasında hayata geçirileceğini kaydetti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?