• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GÖRELE KEMENÇE VE HORANA DOYDU!

Görele Belediyesi tarafından bu yıl 11.ncisi düzenlenen Uluslararası Kemençe ve Horan Festivali vatandaşları adeta kemençe ve horana doyurdu.Patikaa.com / Haber Merkezi / Eser Paşalı


Giresun’un Görele ilçesinde gerçekleştirilen Uluslararası Kemençe ve Horan Festivali bu yılda büyük ilgi gördü. 3 gün süren ve Görele Belediyesi tarafından bu yıl 11.cisi düzenlenen Uluslararası Kemençe ve Horan Festivaliyle Kemençenin doğduğu toprakların Görele olduğu ilk gününde tescillendi.

Festivale AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Sorumlusu Başkan Yardımcısı Mehmet Geldi, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Ada, Giresun Dernekler Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, Giresun Orman Bölge Müdürü Veysel Kodalak, AK Parti Görele İlçe Başkanı Kamil Ok, Belediye Meclis Üyeleri, Dernek Başkanları ve bir çok önemli isim katıldı.

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, festival açılışında yaptığı konuşmada, Kemençe ve Horan Festivalinin katılım içeriğiyle ve yoğunluk açısından bölgenin en büyük festivallerinden biri olduğunu söyledi.

Kemençe ve Horan kültürünü yaşatmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını belirten başkan Erener, “Ebediyete uğurladığımız çok önemli kemençe üstatlarımız oldu. Özellikle bir yıl içerisinde rahmetle anıyorum buradan Mehmet Sırrı Öztürk, Sami Günay, Mehmet Mahsutoğlu, Şenel Dandin. Allah mekanlarını cennet eylesin. Bizlere büyük bir miras bıraktılar. Belediye olarak sizlere hizmet etmeye, Görele’ye değerler katmaya, Görele’yi marka bir şehir yapmak için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Özellikle buralı olan büyüğümüz Milletvekilimiz Cemal Öztürk başta olmak üzere, Milletvekillerimize, değerli büyüklerimize, halkımıza, çalışma arkadaşlarıma, bütün personellerime bu başarılı hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Siz değerli halkımıza üç gün sürecek güzel bir festival hazırladık. Zengin içeriği, kadrosu, sanatçılarıyla, temposuyla keyifli bir üç gün geçireceğiz inşallah. Görele’nin sosyal, ekonomik ve kültürel faaliyetlerine zenginlik katacağımıza inanıyorum” dedi.

Kemençe yürüyüşünün ardından start alan Festivalimizin birinci günü Görele Belediye Halk Oyunları ve Kazakistan Halk oyunlarının yanı sıra, Katip Şadi, Ertuğrul Alim, Kamil Yılmaz, Mahmut Uzunöner, Faruk Topal, Sait Uçar ve Ekin Uzunlar’ın konserinin ardından sona erdi.

11. Uluslararası Kemençe ve Horan Festivali son gününde ise kemençe ve horana doyurdu.

Görele Meydanında önemli seslerin sahne aldığı festivalimizde vatandaşlarımız geniş halkalar oluşturarak, gecenin geç saatlerine kadar eğlendiler.

Belediye Başkanı Tolga Erener, bu yıl 11.sini düzenlenen Kemençe ve Horan Festivalinde hemşehrileriyle bir arada olmakta gurur ve onur duyduğunu belirterek, “Kemençe ve Horan Festivaliyle sizlerle bir araya gelerek cem olduk. Allah’ım birlik ve beraberliğimizi bozmasın. İnşallah sizler için düzenlediğimiz festivalimizden memnun kalmıştırsınız. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Buraya geldiniz, katıldınız, heyecanımıza ortak oldunuz” dedi.

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk ise, festivalde emeği gecen herkese teşekkür ederek, “Muhteşem bir festival, muhteşem bir kalabalık. Görele sanat ve sanatçının yaşatıldığı, kültürüne son derece bağlı bir ilçede. Şanslı bir ilçe de. Çünkü önemli çalışmalara ve önemli projelere imza atmış bir Belediye Başkanına sahip. Ben Tolga Başkanı tekrar kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Başta Kemençenin yaşayan kültür mirası kemençe üstadımız Katip Şadi olmak üzere, önemli isimlerin sahne aldığı festivalde yer yerinden oynadı.

Festivalde Resul Dindar, Merve Özbey, özgün konser veren diğer sanatçılardı.

Görele’nin kemençe ve horana doyduğu festival, muhteşem havai fişek gösterisinin ardından sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?