• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GÖZLER VE AKILLAR HAVADA

Dünya’da ve Türkiye’de bu hafta sonu çok ilginç bir etkinlik takvimi kutlanıyor.


kazim-capaci-fr-0007


Patikaa.com / Haber Merkezi


Dünya 21 yıldır Dünya Kuşları Koruma Kurumu önderliğinde 30’dan fazla ülkede binlerce insanın dışarıya çıkıp gökyüzüne bakarak göç mucizesini fark ettiği ve yılda en az iki kere etrafımızdan geçen milyonlarca kuşu yeniden görünür kılmak için düşünülmüş ortak bir kutlamayı sahipleniyor. 04-05 Ekim tarihlerinde kutlanan Dünya Kuş Gözlem Günü’nün tek amacı göçmen kuşları yeniden keşfetmek de değil. Kuşların bölünen ve/veya hızla azalan üreme ya da kışlama bölgelerini, her yıl yiten önemli göç duraklarını (ormanlar, çayırlıklar, makilikler, sulak alanları) ya da bin yıllardır var olan göç yolları üzerinde insanı bile yutan koca hantal şehirlerin peydahlanmasını bir de kuşların gözlerinden görmeyi sağlamak.

Gözlemler Her Yerde

2004 yılından bu yana farklı illerde Dünya Kuş Gözlem Gününü kutlayan Doğa Derneği, bu yıl ki kutlama için de etkinlikler düzenliyor. Bu yıl için ilk etapta etkinlik yapılacağı belli olan iller: İstanbul; Büyükçekmece ve Üsküdar Validebağ Korusu, Urfa; Birecik, Trabzon, Konya; Beyşehir, Adana; Ceyhan olurken Türkiye’nin bir çok yerinde gruplar halinde de gözlemler yapılarak etkinliğe dikkat çekilecek.

poster_DKGG2014_finalDoğa Derneğinden Davet

Doğa Derneği 04-05 Tarihlerinde kutlanan bu gün için bir davet yayınlayarak etkilik için katılım çağrısı yaptı, yapılan yazılı aşıklamada; “Doğa Derneği ailesi olarak 2004 yılından bu yana farklı illerdeki değerli etkinlik düzenleyicileri ile birlikte Dünya Kuş Gözlem Gününü kutluyoruz.

Bu yıl için ilk etapta etkinlik yapılacağı belli olan iller: İstanbul; Büyükçekmece ve Üsküdar Validebağ Korusu, Urfa; Birecik, Trabzon, Konya; Beyşehir, Adana; Ceyhan. Bu iller dışında sizde Dünya Kuş Gözlem Günü’nün bir parçası olup bu uluslararası günü kutlamak için yaşadığınız bölgelerde, bir parkta veya sokakta kuşları yeniden fark etmek için bir araya gelebilirsiniz. Kuşları tanımıyorsanız bile hayal gücünüzle geliştireceğiniz bir etkinlikle ile katılın. Yardım için, ekteki kitten yararlanabilir veya her an Doğa Derneğine ulaşabilirsiniz.” ifadelerine yer verildi. 

İlgili Şartlar ve Katılım için Tıklayın

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?