• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

07 Kasım 2014

GRÜ BİNALARI EĞİTİME BAŞLADI

Giresun Üniversitesi yapımı tamamlanan yeni binalarına taşınarak eğitimine başladı, İlk dersi Kazakistan Büyükelçi’si verirken bina ve koridor isimlerinin seçimi dikkat çekti


3aca6c5658

Patikaa.com / Haber Merkezi


TOKİ ve GRÜ arasında imzalanan protokol ile yapımı başlanan  süresinden önce tamamlanarak üniversiteye teslim edilen binalarda ilk ders yapıldı. İlk ders Kazakistan Ankara Büyükelçi’si Prof. Dr. Canseyit TÜYMEBAYEV anlatımıyla“Diplomasi “ konulu ders olarak işlendi. Yeni binaların tamamlanması ile başka bir görüntüye kavuşan üniversitede bina amfi ve koridorlara verilecek isimler ile dikkat çekti ilk derste Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu Harezmî Amfisinde gerçekleşti. 

Giresun Üniversitesi yönetiminin, TOKİ tarafından yapımı tamamlanan ve  açılış töreni yapılan Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi, Araştırma Merkezleriyle bazı birim ve bölümlere önemli şahsiyetlerin, mekânların,  Türk-İslam dünyasında ve Giresun’un tarihinde ön plana çıkmış isimlerinin verilmesi için çalışma başlattığı bildirildi.. Üniversite senatosuna sunulan tasarıda Giresun’un önde gelen isimlerine yer verilirken ağırlıklı isimlerin Türk –İslam sentezinin öne çıkan isimlerinin olması ve Cumhuriyet dönemi öne çıkan isimlerinin çok az bulunması dikkat çekti, Üniversiteden yapılan açıklamada Giresun Üniversitesinin amaçları arasında Türk İslam bütünleşmesinin sağlanması olduğu ifade edildi. 

e492f9cf98GRÜ Türk-İslam Kültürüyle Bütünleşen Üniversite Olma Çabasında 

Üniversiteden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, 24 Amfi, 76 sınıf, 5 ana koridor ile 20 ara koridora  Türk-İslam dünyasının önemli bilim, sanat ve siyaset adamlarının, Türk tarihi ve kültürü için önem arz eden kentlerin isimlerin verileceği belirtilirken “Giresun Üniversitesi sadece eğitim-öğretim verilen bir yer olarak kalmayıp, Giresun’la ve hitap ettiği coğrafya’da Türk-İslam dünyası kültürüyle de bütünleşen bir üniversite olmanın çabasındadır” ifadelerine yer verildi.

Binalardaki  KARASAM ile Karadeniz Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezleri’nin bulunduğu kata Giresun’un ön plana çıkan şahsiyetlerinden; Hayrettin Erkmen, Gazi Osman Ağa, Yakup Halife, Seyyit Vakkas, Hüseyin Avni Alparslan, Hasan Ali Yücel, Can Akengin’in isimleri verildi.

 Dede Korkut, Katip Çelebi, Kaşgarlı Mahmut

Yapılan açıklamaya göre 24 amfiye şu isimler veriliyor: Cengiz Aytmatov, Genceli Nizami, Mahdum Kulu, Şehr-İ Yar, Fuzuli, Katip Çelebi, İsmail Gaspıralı, Hüseyinzade Ali, Fuat Köprülü, Abay Kunanbay, Manas, Dede Korkut, Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Hoca Ahmet Yesevi, Biruni, Farabi, Uluğ Bey, İbn-İ Sina, Yusuf Has Hacib, Kaşgarlı Mahmut, Ali Şir Nevai, Akşemsettin.

İslam Kentleri Koridorlarda Olacak 

Yine aynı açıklamaya göre  binalarda bulunan ana ve ara koridorlara  Türk-İslam tarihinin simgesel kentlerinin isimlerinin verileceği belirtildi. Verilecek isimler arasında  “Şerafettin Sabuncuoğlu, El-Harezmi, Tonyukuk, Emir Timur, Fatih Sultan Mehmet, Alparslan, Atilla, Alper Tunga, Abdülkerim Saltuk Buğra Han, Gazneli Mahmut, Cahit Arif, Rauf Denktaş, Nasrettin Hoca, Süleyman Şah, Kazım Karabekir, Tomris, Nene Hatun, Zübeyde Hanım” gibi şahıslar yer alırken, Bahçesaray, Tebriz, Karabağ, Revan, Kosova, Selanik, Halep, Kerkük, Buhara, Taşkent, Kaşgar, Kazan, Saraybosna, Akmescit gibi kentler de dikkat çekiyor. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?