• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

26 Mayıs 2015

GÜMÜŞHANE’DE KIZIL GEYİKLER DOĞAYA UYUM SAĞLADI

Milli parklar tarafından 2013 yılı içerisinde Gümüşhane Merkeze bağlı Gökdere Köyü kırsalında, doğal hayata yerleştirilen Kızıl Geyiklerin doğaya uyum sağladığı gözlemlendi.


GÜMÜŞHANE’DE-KIZIL-GEYİKLER-DOĞAYA-UYUM-SAĞLADI-2Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü Gümüşhane Şube Müdürlüğü tarafından 2013 yılı içerisinde Gümüşhane Merkeze bağlı Gökdere Köyü kırsalında, doğal hayata yerleştirilen Kızıl Geyikler, farklı zaman ve mekânlarda vatandaşlar tarafından görülmüş ve Şube Müdürlüğü yetkililerince kurmuş olduğu foto kapanlarla da doğal ortamlarında görüntülenmişti.

Ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Yaban Hayatının Desteklenmesi Eylem Planı kapsamında”, Gümüşhane İlinde kullanılmayan tarlalara biçilmemek şartıyla buğday ekimi yaparak, yaban hayatının doğal ortamlarında desteklemesi sağlanıyor.

GÜMÜŞHANE’DE-KIZIL-GEYİKLER-DOĞAYA-UYUM-SAĞLADI-3Yapılan envanter çalışmaları sonucu ekilmiş tarlalar ve bu tarlalara kurmuş olunan foto kapanlar ile görüntülenen Kızıl Geyiklerin Doğal ortamlarına adapte olduğu ve vatandaşın destekleriyle ekilen tarlalarda görüntülenmiş, gerçekleştirilen eylem planı meyvelerini hızlı bir şekilde vermeye başlandığıda gözlendi.

Bugüne kadar Gümüşhane il sınırları içerisinde 20 adet Kızıl Geyik doğaya salınmış ve doğal ortamlarında görüntülendi. Kızıl Geyikler geçtiğimiz iki kış ayını doğal ortamda geçirdiği ve ortamlarına uyum sağladığı belirlendi

Vatandaşların destekleriyle 2015 yılında 6 köyde toplam 45 dönümlük 12 tarlaya 1.200 kg buğday tohumu ekildi. ekim faaliyetleri tüm hızıyla da devam

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?