• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

30 Kasım 2014

GÜMÜŞHANE’DE TOPRAĞA SAYGI YÜRÜYÜŞÜ

TEMA Gümüşhane temsilciliğinin organize ettiği ‘Toprağa Saygı Yürüyüşü’ gerçekleştirildi. Yürüyüşe Gümüşhaneliler destek verdi.


GümüşhaneToprağaSaygıYürüyüşü1Gümüşhanelilerden örnek yürüyüş. İçerisinde bulunduğumu ”Erozyonla Mücadele Haftası” dolayısıyla Türkiye’nin birçok yerinde ”Toprağa Saygı Yürüyüşü” yapıldı. Bu kapsamda Gümüşhane’de de Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğü önünden başlayıp Fatih Parkında sona eren yürüyüş gerçekleştirildi. Burada yapılan basın açıklaması ile de ”Toprağa Saygı Yürüyüşü” nün amacı vurgulandı.

GümüşhaneToprağaSaygıYürüyüşü3İşte Tema’nın Basın Açıklaması

Bu gün burada erozyonla mücadele haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlediğimiz toprağa saygı yürüyüşümüz sonrası toplanmış bulunuyoruz.

Ülkemizde görülen erozyonun %90 ı su erozyonudur. Verimli topraklarımızın kaybolmasına neden olan su erozyonunu en fazla bitkisiz alanlarda görülmektedir. Erozyonla mücadele etmenin en etkin yolu öncelikle fidan dikmektir. TEMA vakfı 23 yıldır yüz binlerce gönüllüsü ile ülke topraklarının kaybolmasından duyduğu kaygıdan dolayı mücadele etmektedir.

Verilen mücadele öncelikle ağaçlandırma faaliyetleri ile verimli toprakların erozyona maruz kalmamasını önlemektir. Fidanlama faaliyetlerinin yanında mevcut orman varlığının korunması da bu mücadelenin bir parçası durumundadır.
Yapılan gönüllülük faaliyetleri dışında erozyonla mücadele etmek için devlet politikaları geliştirilmelidir. Erozyon haritasındaki bölgeler zaman kaybetmeden ağaçlandırılmalıdır.

Erozyonun dışında verimli topraklarımız çoğu kez insan eliyle kaybedilmektedir. Ülkemizde yeterince uygun alan var iken tarım alanlarının asla tarım dışına çıkarılmaması gerekmektedir. Uygulanan devlet politikalarında tarım alanlarının kaybolmasını kolaylaştıran ek kanun maddeleri yerine uzun yıllarca koruyabileceğimiz ek kanun maddeleri getirilmelidir.

Toprak başta insan yaşamı olmak üzere tüm ekosistemin olmazsa olmazıdır. Tüketilen tüm gıda maddelerinin toprağa bağımlı olması insanın da toprağa bağımlı olduğunu göstermektedir.

Toprak erozyon karşısında korunduğu kadar kirlenmeye karşı da korunmalıdır. Kirletici tüm faaliyetlere karşı tek yürek halinde mücadele etmemiz gerekmektedir.

GümüşhaneToprağaSaygıYürüyüşü2Son olarak şunu belirtmek isterim ki TEMA Vakfı Ailesi olarak en derinlerde hissettiğimiz doğa sevgisi her şeyin üzerindedir. Bu mücadele içerisindeki insanların bir parti yada bir ideolojik gurupla asla ilgisi olmamıştır. Bizim her daim siyaset üstü bir yapımız olmuştur.

Biz dün Manisa da yapılan zeytinlik katliamına gösterdiğimiz temkinin aynısını bu gün Yalova da yapılan ağaç katliamına da göstermekteyiz. Doğaya ve canlı hayatına zarar verici her bir faaliyete karşı insanlık ve gelecek nesiller adına bu mücadelemiz devam edecektir.

Çevresel kirlilik bakımında zor ve sahipsiz durumda olan Gümüşhane’miz için bu mücadelemiz damarlarımızdaki kan dolaştıkça devam edecektir.

Burada toplanan herkesi bu duyarlılıklarından dolayı kutluyorum. Ve herkesi bu mücadeleyi beraber yürütmek adına gönüllümüz olmaya davet ediyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?