• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GÜMÜŞHANE’DE ÜÇ GÜN SÜREN FESTİVAL COŞKUSU SONA ERDİ

Gümüşhane Uluslararası Kuşburnu-Pestil Kültür ve Turizm Festivali üç gün boyunca vatandaşlara eğlenceli günler yaşattı.


G.HANE.FEST3Gümüşhane Uluslararası Kuşburnu-Pestil Kültür ve Turizm Festivali üç gün boyunca vatandaşlara eğlenceli dakikalar yaşattı.

Açılış etkinlikleri ve konserlerle başlayan festivalin ikinci gününde Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Zafer Meydanı’nda Türkiye’nin her yöresinden oyunlar sergileyen halkoyunları ekipleri vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Gümüşhane’den Gümüşhane Belediyesi Gümüş Dans Topluluğu, Hane de Dans Topluluğu ekiplerinin yanı sıra Kıbrıs, Giresun, Trabzon, Gaziantep ve Elazığ’dan gelen olan halk oyunları ekipleri gösterilerini sundu.

G.HANE.FEST2Festival süresince sahne alan Gümüşhaneli sanatçılar büyük ilgi gördü. Cumartesi günü yapılan programda Gümüşhane Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezinde eğitim gören genç sanatçıların profesyonelce çaldığı enstrümanlar vatandaşların beğenisine sunuldu. Gençlerin ardından sahne alan Kerim Yılmazer, hem sahne performansı hem de bağlaması ve flütü ile izleyenlerden tam puan aldı. Güncel parçaları kendi üslubu ile başarılı bir şekilde seslendiren Yılmazer’in ardından bağlamasıyla Oğuzhan Meydan sahne aldı. Selahattin Tanış ise bağlamasının eşliğinde söylediği türkülerle Gümüşhanelileri eski günlere götürdü. Son albümünden parçaları seslendiren bir diğer Gümüşhaneli sanatçı Seçil Yavuz ise albümünün çıkış parçalarını ilk kez hemşehrileri için okudu. İkinci gün akşamı sahne alan Ersin Yılmaz ve Fuat Saka da vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

G.HANE.FEST5Uluslararası Kuşburnu-Pestil, Kültür ve Turizm Festivali kapsamında en güzel dut pestili ve dut pekmezi yarışması yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinlik Fatih Parkı’nda gerçekleştirildi. Evlerinde geleneksel yöntemlerle üretim yapanların katılabildiği yarışmada 18 dut pekmezi, 13 dut pestili jürinin değerlendirilmesine sunuldu. Yarışma sonucunda yapılan değerlendirmede dut pekmezinde aynı aileden yarışmaya giren Zübeyde Bal birinci, Rafet Gürsel Bal ikinci, Ümeyir Bal üçüncü olurken, dut pestilinde ise Gönül Kaya birinci, Derya Kaya ikinci ve Rumeysa Bal üçüncü oldu.

Festivalin son gününde yine Gümüşhaneli sanatçılar sahne aldı. Atatürk Caddesinde kurulan platformda sahneye Emrah Yılmaz, Selçuk Çelik ve Alptekin çıktı.

Cuma günü başlayan ve üç gün süren festivalin son gününde sünnet şöleni düzenlenirken çocuklar için palyaço, sihirbaz, Nasrettin Hoca, Pamuk Prenses, İbiş ve balon gösterisi, yüz boyama ile Hacivat Karagöz gösterileri yapıldı. Atatürk Caddesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne müracaat eden ve sünnet olan 65 çocuk ile aileleri gönüllerince eğlendi.

G.HANE.FEST4İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün organizasyonunda festivalin son günü Fatih Parkı’nda gerçekleştirilen yöresel yemek yarışması ise çorba, yemek ve tatlı kategorisinde yapıldı. Yarışmada konusunda uzman jüri üyeleri 6 çeşit çorba, 13 çeşit yemek ve 6 çeşit tatlı arasından ilk üçe girenleri belirledi.

Birinciye tam, ikinciye yarım ve üçüncüye çeyrek altın verilen yarışma sonucunda çorba kategorisinde “Karalahana” çorbası ile Fatma Bayraktar birinci, “Gendime” çorbası ile Altun Doğan ikinci, “Kesme” çorbasıyla Seher Çakır birinci oldu. Yemek kategorisinde de “Lahana Sarması” yemeği ile Münevver Cebel birinci, “Fasulye Bulgurlusu” yemeği ile Behice Erkin ikinci, “Kuymak” yemeği ile Hava Aydın üçüncü oldu. Tatlı kategorisinde ise “Burma” tatlısı ile Hava Aydın birinci, “Fışkıl” tatlısı ile Fatma Bayraktar ikinci ve “Un Helvası” tatlısı ile Altun Doğan üçüncü oldu. Yarışmada birincilerin ödülleri Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz ve eşi Şengül Yavuz, ikincilerin ödülleri Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve eşi Gülsen Çimen, üçüncülerin ödülleri ise Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın tarafından verildi. Vali Yavuz, burada yaptığı konuşmada, ev hanımlarının el becerileri ile yaptıkları yemeklerle yarışmaya katılmalarının medeni bir cesaret olduğunu belirterek, bu durumu taktirle karşıladıklarını ifade etti. Vali Yavuz, “Kendilerini tebrik ediyorum. Dereceye girmek çok önemli değil.  Bu tür yarışmalarda ve etkinliklerde bir kıyaslama yapılır. Birinci, ikinci ve üçüncü seçilir ama bizim gönlümüzde hepsi birincidir. Hem medeni cesaret göstererek yarışmaya katılmışlar hem festivalimize katkıda bulunmuşlar hem de Gümüşhaneli hanımların el becerisini ispatlamışlardır.” dedi.

G.HANE.FEST6Animasyon gösterileri ve mahalli sanatçılar konserinin ardından final konserinde Gümüşhaneli sanatçı Onur Akgül ile Türk Pop Müziği sanatçısı Emre Aydın sahne aldı.

Festival boyunca etkinliklerin gerçekleştirdiği Atatürk Caddesi yerine eski Atatürk Stadyumunda gerçekleştirilen konseri Vali Yücel Yavuz ve Belediye Başkanı Ercan Çimen başta olmak üzere binlerce vatandaş izledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?