• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GÜMÜŞHANE’YE KAYAK MERKEZİ

Gümüşhane’nin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye Mahallesi sınırları içerisinde bulunan kış turizm merkezinde çalışmalar başladı.


GümüşhaneKayakMerkeziBaşladı2Gümüşhane’nin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye Mahallesi sınırları içerisinde bulunan kış turizm merkezinde İl Özel İdaresi tarafından altyapı uygulama çalışmaları başlatıldı.

Alemdar köyü yaylasından yapılan 1 kilometrelik servis yoluyla bölgeye inen 2 adet iş makinesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü uzmanları gözetiminde kayak pisti olacak alandaki çalışmalarını devam ettiriyor.

Geçtiğimiz hafta başlayan çalışmanın kış mevsimi etkisini gösterene kadar devam edeceğini belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulan proje ile finanse edilecek çalışmayla birlikte pistin zemin iyileştirmesinin yanında kayak merkezi alanında da iyileştirme çalışmaları yaptıklarını söyledi.

GümüşhaneKayakMerkeziBaşladı4Çalışmayla birlikte makinelerin irili ufaklı kaya bloklarını alandan temizlediğini kaydeden Akdoğan, kış turizm merkezinin hem pist zenginliği ve uzunluğu hem de Osmanlı döneminde darphane görevi gören ve üç dinin mensuplarının yaşadığı Gümüşhane’nin eski yerleşim yeri olan kentsel ve doğal sit alanı Süleymaniye Mahallesinin bitişiğinde olması nedeniyle Türkiye’de örneğinin olmadığını belirtti.

Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) raporlarına göre kar özelliği, kar kalınlığı ve karın yerde kalma süresine göre Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasında yer alan Süleymaniye Kayak Merkezinin bin 500 metre rakımdan 2 bin 200 metrelik rakıma kadar olan 60 bin metrekarelik potansiyel kayak alanı, 3 istasyonda kesintisiz 5 kilometre kayım ve bunların içerisinde yer alan alternatif pistler ile 7 ayrı yerde aynı anda kayak yapılabilme özelliği ile saatte bin 500-2 bin 500 kayak/snowboardçı kapasitesi bulunuyor.

GümüşhaneKayakMerkeziBaşladı3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?