• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GÜRCİSTAN’A 2.SINIR KAPISI: MURATLI

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Muratlı köyünde yapılan sınır kapısından maddi ve manevi önemli katkılar bekleniyor.


muratlısınır-karakolu2


Patikaa Haber Analiz


Türkiye ile Gürcistan arasından Sarp’tan sonra ikinci bir sınır kapısı açılıyor. Muratlı’da yapılacak yeni kapı sayesinde hem ekonomik kazanç hemde özellikle Camili (Macahel) bölgesindekilerin kış aylarında yaşadığı ulaşım sorunununda çözülmesi hedefleniyor.

Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı-Harita Genel Komutanlığı ve TİKA temsilcilerinin katılımı ile oluşan Türkiye heyeti ve Gürcistan heyetlerince gerçekleştirilen incelemeler sonucunda, Muratlı Köyündeki hudut bölüğünün de bulunduğu 417 numaralı hudut taşı bölgesinin her iki ülke için de hudut kapısı kurulması açısından en uygun arazi olduğu kararlaştırıldı. Gürcistan ile karşılıklı olarak hudut kapısı tesislerinin inşa edilmesi akabinde yakın zamanda hizmete açılması hedefleniyor. Yapılan bu işlemler çerçevesinde Muratlı Gümrük Kapısının yap-işlet-devret modeliyle yapılabilmesi amacıyla Yüksek Planlama Kurulu Kararı için gerekli olan ön yapılabilirlik etüdü hazırlanmıştı.

Artvin’in Borçka ilçesinde inşa edilecek Muratlı Sınır Kapısının faaliyete geçmesiyle Sarp Sınır Kapısında yaşanan araç ve yolcu trafiğinin de rahatlaması öngörülüyor.

Borçka ilçesine bağlı Camili bölgesinde yer alan köylerin, kış aylarında yoğun kar nedeniyle yolların kapanması sonucu Artvin ve Türkiye’nin geri kalanıyla irtibatları kesiliyor ve, Acil durumlarda bu bölgede yaşayanlarla Türk toprakları üzerinden ulaşım sağlanamıyor. Mücbir sebepler oluştuğunda hudut komiserlikleri vasıtasıyla bu bölgede yaşayan vatandaşlar için geçici hudut geçiş belgeleri temin edildi. Bu sayede ihtiyaçları Gürcistan tarafında veya Sarp Gümrük Kapısından girerek Türkiye’de karşılanmaya çalışılıyor.

Bununla birlikte, bu belgelerin temini konusunda zaman zaman sıkıntılar yaşanmakta, dönüş için de aynı yolu kullanmaları gerekmekte ve yol mesafesinin uzun olması nedeniyle vatandaşlar mağdur oluyor. Camili’de yaşayanların mücbir durumlarda halihazırda uygulanmakta olduğu hudut geçiş belgeleri temin edilerek Gürcistan topraklarından ülkemize girişlerinin sağlandığı uygulamanın devam ettirilmesi kaydıyla, Muratlı – Maradidi’de bir kara gümrük kapısı açılması ve Camili – Chutuneti – Maradidi – Muratlı yolunun TİKA kaynaklarıyla iyileştirilmesi halinde, Camili bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın daha kolay ve kısa yoldan Borçka ilçesine ulaşımlarının sağlanabileceği, bu suretle yaşadıkları mağduriyetin giderilebileceği değerlendirildi. Muratlı’nın faaliyete geçmesiyle Sarp Gümrük Kapısında yaşanan araç ve yolcu trafiğinin de rahatlaması öngörülüyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?