• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GÜRCİSTAN’A GİDECEKLER DİKKAT!

Gürcistan’da 1 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile artık tüm yabancı ülke vatandaşlarının 180 gün içerisinde en fazla 90 gün Gürcistan’da kalabilecek.


gürcistandikkat1

Türkiye’nin Tiflis Büyükelçiliği Gürcistan’da 1 Eylülde girecek olan yeni düzenleme nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını uyarıcı bir bildiri yayınladı. İşte o bildiri;

“Gürcistan’da 1 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan “Yabancılar ve Uyruksuz Kişililerin Statüsü Hakkında Yasa” çerçevesinde, vizeye tabi olsun veya olmasın tüm yabancı ülke vatandaşları Gürcistan’da 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalabileceklerdir. Söz konusu 90 günlük süre, ülkeye ilk giriş tarihinde başlayacak ve 180 gün içerisinde bir veya birden fazla girişte geçirilen tüm kalış sürelerinin toplanması suretiyle hesaplanacaktır. Yeni yasaya göre, ülkede 180 gün içerisinde 90 günden fazla kalan yabancılara çeşitli cezai müeyyideler uygulanacaktır. Bu çerçevede, süre aşımında bulunanların kendi rızalarıyla Gürcistan’dan çıkış yapmaları durumunda, 3 aya kadarki süre aşımlarında 180 Gürcü Larisi (yaklaşık 225 TL), 3 aydan fazla süre aşımlarında ise 360 Gürcü Larisi (yaklaşık 450 TL) para cezası uygulanacaktır. Süre aşımında bulunanların Gürcü makamları tarafından tespit edilerek sınır dışı edilmesi halinde ise, söz konusu kişilere 2 ila 5 yıl arasında Gürcistan’a giriş yasağı konulabilecektir.

Bilindiği üzere, Türkiye ile Gürcistan arasında 31 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan vize protokolü uyarınca, Türk vatandaşları Gürcistan’a vizesiz olarak ve sadece nüfus cüzdanı ile girebilmekte ve her girişte en fazla 90 gün kalabilmektedir. Türk vatandaşları, yeni uygulama uyarınca 1 Eylül 2014 tarihinden itibaren de vizesiz olarak ve nüfus cüzdanı ile Gürcistan’a girebilecekler, ancak, artık ilk girişten itibaren 180 gün içinde en fazla 90 gün Gürcistan’da kalabileceklerdir.

Yukarıda belirtilen hususlar ışığında, iş ve eğitim gibi amaçlarla uzun süreli olarak Gürcistan’da ikamet etmesi gereken vatandaşlarımızın, 1 Eylül 2014 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni uygulama uyarınca, ikamet tezkeresi almak için önce Gürcistan’ın dış temsilciliklerinden (Gürcistan’ın Ankara’da Büyükelçiliği, İstanbul ve Trabzon’da ise Başkonsoloslukları bulunmaktadır) Gürcistan’da uzun süreli kalış amacına uygun vize alması, Gürcistan’a giriş yaptıktan sonra ise, 90 gün içerisinde Adalet Bakanlığına bağlı Adalet Evlerinden ikamet tezkeresi alması gerekmektedir. İş ve eğitim amaçlı olarak halen Gürcistan’da bulunan ve ikamet tezkeresi almamış olan vatandaşlarımızın da 1 Eylül 2014 tarihine kadar bulundukları illerdeki Adalet Bakanlığına bağlı Adalet Evlerine ikamet tezkeresi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Tüm vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

#

GÜRCİSTAN’A GİDECEKLER DİKKAT!” için 2 Yorum

  1. Saim Emre : diyor ki:

    Gürcistan ‘da adam olduda yaptırım uyguluyor. Pehhh…