• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

15 Haziran 2015

GÜRCİSTAN’I SEL ALDI

Gürcistan’ın başkenti Tiflis tarihinin en büyük sel felaketlerinden birini yaşadı. İlk belirlemeler göre 12 kişi öldü. Hayvanat bahçesindeki vahşi hayvanlarda sokaklarda görünür oldu.


GÜRCİSTAN’I SEL ALDI-1Karadeniz bölgesinde sıkça görmeye alışkın olduğumuz sel bu kez karşı komşumuzu vurdu. Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te gece yarısında etkili olan sağanak yağışın ardından meydana gelen selde ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi.

GÜRCİSTAN’I-SEL-ALDI-4Tiflis Belediye Başkanı Davit Narmani, sel sonrası yapılan arama kurtarma çalışmalarında 12 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Gürcistan Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre, selde yaralanan 36 kişi başkentteki hastanelerde tedavi altına alındı.

GÜRCİSTAN’I-SEL-ALDI-5Tiflis Belediyesi, Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Köy ve Tarım İşleri Bakanlı’ğının ortaklaşa yürüttüğü arama kurtarma çalışmalarına helikopterlerin de katıldığı bildirildi.

Gürcistan Maliye Bakanı Nodar Khaduri, ilk belirlemelere göre selin başkentte yaklaşık 40 milyon Gürcü larisi (49 milyon Türk lirası) maddi hasara neden olduğunu kaydetti.

GÜRCİSTAN’I-SEL-ALDI-6Sel nedeniyle hayvanat bahçesinden kaçan hayvanlardan bazılarının ele geçirildiği ancak birçok vahşi hayvanın hâlâ kayıp olduğu belirtildi. Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili halkı hayvanlar yakalanmadan sokağa çıkmaması konusunda uyardı. Garibaşvili, ölü sayısının artabileceğini ifade ederken felaketten etkilenen insanlar için de kriz masası kurulduğunu belirtti.
Tiflis’te sel nedeniyle onlarca aile, evlerinden ayrılmak zorunda kalırken, sel bölgeleri arasında sıkışan kişiler helikopter yardımı ile güvenli alanlara taşınıyor.

GÜRCİSTAN’I-SEL-ALDI-3Tiflis Hayvanat Bahçesi sözcüsü Mzia Sharashidze, 20 kurt, sekiz aslan ve birkaç beyaz kaplan, kaplan, çakal, jaguar ve ayının ya vurulduğunu ya da kaçtığını belirtti. Sözcü, hayvanat bahçesinde ikisi hayvanat bahçesi görevlisi toplamda üç kişinin cesedine ulaşıldığını söyledi. Kaçan bir su aygırı kent merkezinde uyuşturucu iğne ile etkisiz hale getirildi. Vahşi havvanların insanlara zarar verip vermediği konusunda edinilen bir bilgi bulunmuyor.

GÜRCİSTAN’I-SEL-ALDI-2Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili hayvanlar yakalanana kadar vatandaşların bir süre evlerinden çıkmaması yönünde çağrıda bulundu.

Öte yandan Gürcistanda ulusal yas ilan edildi. Türkiye’nin Gürcistan’daki  büyükelçilikteki ve başkonsolosluğundaki bayraklar da yarıya indi. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?