• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

HADEME HASAN’IN FİLMİ BİRİNCİ OLDU

Trabzonlu Resim öğretmeni Hakan Sümer’in görev yaptığı okulda çekip başrolü temizlik görevlisi Hasan Genç’e verdiği “Sonuç” adlı 4.5 dakikalık film, İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nı kazandı.


HADEME-HASAN'IN-FİLMİ-2İstanbul Arnavutköy’deki Taşoluk Anadolu Lisesi’nde görev yapan ve aslen Trabzonlu olan resim öğretmeni Hakan Sümer (45), Türkiye Avrupa Birliği delegasyonunun düzenlediği “İnsan Hakları” konulu kısa film yarışmasına katıldı. Sümer, “Sonuç” isimli 4.5 dakikalık filmi görev yaptığı okulda çekti. Oyuncuları da okuldan seçti. Okulun temizlik görevlisi Hasan Genç başrolde yer alırken, onun çocukluğunu ise öğrenci Yakup Berat, “dayakçı öğretmen”i yine aynı okulun öğretmeni Mennan Kızıltunç canlandırdı. Filmde, yanlış cevabından ötürü küçük yaşta öğretmeninden dayak yiyen ve yaşadığı travma nedeniyle bütün geleceği etkilenen bir adamın hikâyesi anlatılıyor.

50 FİLM ARASINDAN SIYRILDI
Cannes Film Festivali’nde gösterime giren “Bıyık” filminin yapımcısı ve “Sürmene Bıçağı” belgeselinin yönetmeni olan Hakan Sümer hazırladığı bu kısa filmle birinci oldu. Dünyanın dört bir tarafından gönderilen 50 kısa film arasından Sümer’in “Sonuç” isimli filmi birincilik ödülünü kazandı. Filmi bir günde çektiğini ve iki günde kurguladığını anlatan Sümer, “Şiddetin her anımızda bizi bulduğu bir toplumda büyüdük. Dayak okulda, işte, askerde, sokakta… Otorite, evire çevire şekillendirdi ruhumuzu, bir tarafımız hep sakat kaldı. Bir eğitimci olarak şiddeti terbiye aracı gören anlayışı eleştirmek istedim” dedi. Filmin başrol oyuncusu Hasan Genç ise “Bana, ‘Bir film çekeceğim, oynar mısın’ dedi. Ben de ‘Okula faydası olacaksa oynarım’ dedim. Hayatımda ilk kez kamera karşısına geçtim. Okulda hangi kıyafeti giyiyorsam onunla oynadım” dedi. Yarışmanın birincisine ödül olarak HD kamera ve lens verildi.
Kaynak: Ulaş Özdemir / Sabah

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?