• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

HAMSİ İZLEME ARAŞTIRMALARI DEVAM EDİYOR

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, hamsi üzerindeki bilimsel çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.


sinop-hamsi1Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi dekan yardımcısı-avlama ve işleme teknolojisi bölüm başkanı Prof. Dr. Osman Samsun avcılığı yoğun olarak gerçekleşen hamsi üzerinde bilimsel çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Avcılık sezonu başında, Karadeniz’de Sinop ili civarında yoğun avlanan hamsi sürülerinin doğu Karadeniz’de Ordu-Giresun bölgelerine hareket ettiği ve bu bölgelerde gırgır tekneleri ile avcılığının devam ettiğini açıkladı.

2014-2015 avlanma sezonu başında Karadeniz’de yoğun olarak avlanan hamsilerden av miktarıyla orantılı olarak alınan örnekler üzerinde sürdürülen araştırmada; boy dağılımının 6 – 15 cm aralığında değiştiği, ortalama boyun 10.86±0.04 cm olduğu, ağırlığın ise 1,3 – 13,7 g arasında değiştiği ve ortalama ağırlığın 8.15±0.09 g olduğu belirlendi.

Avlanan hamsilerin boy kompozisyonu dağılımları incelendiğinde, hamsilerin 10,5-12,5 cm boy sınıfları arasında yoğunlaştığı görülmüştür. Bu dağılımın asgari avlanabilir yasal boy olan 9 cm’nin üzeninde olması dikkate alındığında memnuniyet verici olduğu gözlemlendi. Hamsi av sezonu süresince Karadeniz’de avlanacak tüm hamsi avcılığı verilerinin elde edilmesi sonucunda, bu yıl hamsi avcılığının genel yapısının ortaya çıkarılacağı ve bu konuda çalışmaların devam etmekte olduğu bildirildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?