• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

HARİKA DOĞA PARK: ULUGÖL TABİAT PARKI

Ordu’nun Gölköy ilçesi sınırları içerisinde yer alan Ulugöl Tabiat Parkı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.


ulugol1Ordu’nun Gölköy ilçesi sınırları içerisinde yer alan Ulugöl, bakanlık tarafından Ulugöl Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş eşsiz Karadeniz doğal güzelliklerinden biridir. Ulugöl Tabiat Park, Türkiye’nin 36. Tabiat Parkıdır. İlan edilmesindeki en büyük etken taşıdığı doğal kaynak değerlerinin ve rekreasyon değerlerinin yüksek olmasıdır.

Tabiat Parkı Ordu il merkezine 74 km uzaklıkta olup, yolun 65 km asfalt, kalan 9 km’lik kısmı stabilizedir. Tabiat Parkı içerisinde tomografik yapı ve toprak geçirgenliğinin az olması nedeniyle yer altı sularından oluşmuş 3 adet göl mevcuttur. 7 ha. Büyüklüğündeki en büyük göle DKMP Genel Müdürlüğümüzün uygulamaya koymuş olduğu “Doğal Alabalık üretimi, yetiştirilmesi, ormaniçi suların balıklandırılması” adlı projesi kapsamında 2007 yılında 15.000 adet Abant Alabalığı bırakılmıştır. Buradaki amaç orman içi sularda sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi, yaygınlaştırılmasıdır. Göl içerisine bırakılan balıkların boyunun 35-40 cm’e, ağırlıklarının 600 grama ulaştıkları yapılan çalışmalar neticesinde anlaşılmıştır.

ulugol3Alan içerisindeki yapraklı orman Kayın, Kızılağaç, Gürgen ve Akçaağaç türlerinden oluşmaktadır. Yapraklı ormanın sonbahar renklenmesi seyretmeye değerdir. Alt flora sarı ve mor çiçekli Orman gülü, Yabani Karayemiş, Ayı Üzümü, Alıç, Porsuk gibi türlerden meydana gelmektedir. Alan içindeki yaban hayvanları Yaban Domuzu, sansar, gelincik türleri ile Sazan ve Abant alabalığından meydana gelmektedir.

Hâlihazırda sahada günü birlik dinlence ihtiyaçlarını karşılayacak piknik üniteleri mevcuttur.

Mesire yerinde mevcut olanlar 55 adet masa, çeşme, seyir terası, WC, yürüyüş yolları ve Çocuk Oyun alanıdır.

ulugol4

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?