• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

29 Aralık 2015

HATİLA VADİSİ CAM SEYİR TERASINDA SONA YAKLAŞILDI

Artvin’de Hatila Vadisi Milli Parkı’nda inşa edilen ve tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek cam seyir terası olacak projede sona yaklaşıldı.


HATİLA-VADİSİ-CAM-SEYİR-TERASINDA-SONA-3Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından Hatila Vadisi Milli Parkı’nda inşa edilen ve tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek cam seyir terası olacak projede sona yaklaşıldı.Seyir terasının tamamlanması ile milli parka 100 bin civarında ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Vadiden 220 Metre Yükseklikte İnşa Ediliyor

HATİLA-VADİSİ-CAM-SEYİR-TERASINDA-SONA-2Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde; Türkiye’nin en yüksek cam seyir terasının Artvin’de bulunan Hatila Vadisi Milli Parkı’nda inşa edildiğini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Sıkıldım Kayası mevkiinde yapılmakta olan cam seyir terası 490 metre rakımda Hatila Deresi’nden ise 220 metre yükseklikte olacak” dedi.

Cam seyir terasının Hatila Vadisi’ndeki sarp kayalara monte edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Kaya birleşim noktasından 15 metre mesafeye uzanacak olan cam seyir terası 7 metre uzunlukta ve 7,5 metre genişlikte olacak” ifadelerini kullandı.

2016 Yılı Başında Hizmete Alınması Hedefleniyor

50 m2 cam alana sahip olacak seyir terasın 2016 yılı başında tamamlanarak hizmete alınmasının planlandığını belirten Prof. Dr. Eroğlu “Sadece üzerinde gezinmekle bile insanlarda adrenalin sporları hissi uyandıracak terasın tamamlanmasının ardından Hatila Vadisi Milli Parkı’nı yıllık yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Proje ile Turizm Gelirleri Artacak

HATİLA-VADİSİ-CAM-SEYİR-TERASINDA-SONA-4Bu projenin tamamlanması ile Artvin’in turizmden elde edeceği gelirin artacağını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ülkemizin tabii güzelliklerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Gerçekten buralar görülmeye değer yerler. Böyle yerleri korumak zorundayız. Tabii yapısına zarar vermeden yapacağımız yatırımlar ile buralardan elde edilen turizm gelirlerini de artırmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?