• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

23 Mayıs 2015

‘HELAL TURİZM’ ATAĞI

DOKA, Arap turistlerin ilgi odağı haline gelen Doğu Karadeniz Bölgesi ‘Helal Turizm’ konusunda çalışmalara hız vererek ve bu alanda dünyanın en önemli merkezlerinden biri olmayı hedefliyor.


Uzungöl 10Son yıllarda özellikle Arap turistlerin ilgi odağı haline gelen Doğu Karadeniz Bölgesi ‘Helal Turizm’ konusunda çalışmalara hız vererek bu yıl Körfez ülkelerinde yapmakta olduğu tanıtımlarda bu kavramı ön plana çıkarmaya başladı.

Dünyada hızla gelişen ‘Helal Turizm’ pastasından da pay almak isteyen Doğu Karadeniz Bölgesi ‘Helal Turizm’ konusunda öncü olmayı ve bu alanda dünyanın en önemli merkezlerinden biri olmayı hedefliyor.

Oktay KALDIRIMDoğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde turizminin daha da gelişmesi, nitelik kazanması ve gelir düzeyi yüksek gruplara hitap edebilmesi için Helal Turizm alanına eğilmesinin kaçınılmaz olduğunu ve bu alanda ciddi yatırımlar yapması gerektiğini söyledi. Genel Sekreter Kaldırım, dünyada 70 milyon turiste hitap eden ‘Helal Turizm’ alanında bölgenin dünyada lider bölgelerden birisi olması gerektiğini ve bu potansiyelin bölgede fazlasıyla var olduğunu kaydederek, “Dünya helal turizm pazarı 70 milyon turist ve 140 milyar dolar hacme ulaşmış durumda. Yalnızca Müslüman ülkeler değil, diğer Avrupa ve Uzakdoğu ülkeleri bu alanda yatırım ve tanıtımlar yaparak hızlı ilerleme kaydediyor. Ülkemizde çok bilinmeyen bu alan uluslararası ve ulusal sertifikasyon yöntemleriyle belirli bir standarda oturtuluyor” dedi.

HELAL-TURİZM-ATAĞI-2Genel Sekreter Kaldırım sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yaklaşık 5 yıldır Körfez Bölgesi ülkelerine yönelik tanıtımlar ve Doğu Karadeniz Bölgesi genelinde yürütülen turizm çalışmaları sayesinde, bölgemiz ülkemizin en önemli Arap turist destinasyonu haline geldi. Bu yıl bu bölgeden 300 bin turistin gelmesini bekliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bölgeyi ziyaret eden Arap turist sayısını 1 milyonun üzerine çıkarma hedefimiz var. Suudi Arabistan’ın 4 şehrinden Trabzon’a doğrudan uçak seferleri şu anda yapılmaktadır ve Kuveyt ve Ürdün uçuşları da bu yaz itibariyle başlayacaktır. Hedefimiz bütün önemli Arap ülkelerinden doğrudan seferlerin başlaması. Konaklama ve yeme içme tesislerinin sayısı ve kalitesi önemli derecede arttı. Hal böyleyken bu artışın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için DOKA olarak bu alanda hem yatırımların devamı hem de sektörün gelişmesi için yenilikçi yöntemler peşindeyiz. Bu yeniliklerden biri de helal turizmdir. Bu konuda helal turizmin bölgemizde hızla gelişmesini sağlayacak tedbirler almaya çalışıyoruz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?