• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

29 Kasım 2014

HEM BARAJ HEM TAŞ OCAĞI KORKUSU

Artvin Ardanuç’a bağlı Ferhatlı köyü baraj suların altında kalma tehlikesinin ardından taş ocağı kararı ile karşılaştı, köylüler karara karşı çıkarak mahkemeye başvurdu.


ferhatli_kale

Patikaa.com / Haber Merkezi


Artvin Ardanuç’ta bulunan İl Özel İdaresi’ne ait Asfalt tesisler için Ferhatlı köyünden taş çıkarılmak istendiği konuyla ilgili alınan kararın köy sakinleri tarafından mahkemeye taşındığı öğrenildi. Köy sakinlerinin kararın köyleri için bir yıkım ve felaket olacağı gerekçesiyle dava açtığı, açılan dava üzerine bilirkişi heyetinin Ferhatlı köyüne gelerek incelemelerde bulunduğu öğrenildi. Dava konusunda geçen taş ocağı için ÇED raporuna gerek yoktur ifadesinin bilirkişi heyeti tarafından incelendiği Ferhatlı köyü Ardanuç ilçesinde zeytin tarımının yapılabildiği tek yer olarak biliniyor. 

Tarihi Ferhatlı Kalesi

İl merkezine 30, Ardanuç ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki 550 rakımlı köy adını köyde bulunan Ferhatlı Kalesinden alıyor. Vadi içerisinde kalarak sıcak bir iklime sahip olduğu için sebze ve meyve üretimin geçim kaynağı olan Ferhatlı köyü Artvin deriner barajından etkilenen köylerin başında geliyor. Tarihi yapıları bir bir yok olan köy sakinleri taş ocağı kararı ile bir kez daha tedirgin. En son tarihi Ferhatlı köprüsünün baraj suları altında kalması, Kültür ve Turizm bakanlığının restore ettiği bir çok tarihi kümbetin korunmayarak sular altında kalması köylülere bunlara bir yenisi eklenecek mi korkusunu yaşatıyor. Eğimin fazla olduğu, tarihi bir kaleye sahip oldukları köylerinde geçimlerini tarım ve hayvancılıkla yaptıkları için taş ocağı faaliyetlerinden etkilenmemelerinin imkansız olduğunu düşünen köy sakinleri kararı mahkemeye götürdü. Coğrafyada 65 kuş türü olduğu ifade edilirken, bölgenin yaban keçisi, ceylan, keklik ve tavşan gibi hayvanların yaşadığı doğal yaşam alanlarından olduğu ifade ediliyor. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?