• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

17 Ağustos 2014

HEMŞİN ÇİÇEK ÇAYINI İÇEN ŞİFA BULUYOR

Kaçkar dağları eteklerinde yetişen Hemşin Çiçek Çayı yüzyıllardır şifa dağıtıyor. Özellikle soğuk algınlığına iyi gelen Çiçek Çayı yaz aylarında toplanıyor.


HemsinÇicekÇayı.3Patikaa Haber Merkezi


Daha çok Kaçkar dağlarının ikinci büyük dağı olan Verçenik dağı eteklerinde yetişen ve tıbbende faydası kanıtlanmış olan Hemşin Çiçek Çayı, yüzyıllardır şifa dağıtmaya devam ediyor. Başta soğuk algınlığı olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen Hemşin Çiçek Çayı, yöre halkı tarafından yaz aylarında toplanıyor.

Hemşinliler; “Yüzyıllardan beri çiçek çayı burada yetişir. Geçmişte atalarımız bu çiçek çayını topladı, kuruttu ve içti. Şimdi bizler topluyoruz. Gelecekte de torunlarımız toplayacak ve içecek” dediler.
Sadece büyük şehirlerden değil, yurt dışında yaşayan Hemşinlilerde yaz aylarında geldiklerinde Hemşin Çiçek Çayını toplamayı ihmal etmiyorlar.

Hemşinliler yaz mevsiminde, Temmuz ayı sonu ile Ağustos ayı başlarında topladıkları çiçek çaylarını önce güneş altında kurutuyorlar. Rutubet olmayan yerlerde muhafaza ediyorlar. Sonrada özellikle grip, nezle gibi hastalıklar da afiyetle içip şifa buluyorlar. Doğal enfes bir koyuya sahip olan Hemşin Çiçek Çayına, yine ağaçlardan toplanan organik ıhlamur ekleyip içenlerde oluyor.

HemsinÇicekÇayı2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?