• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

17 Haziran 2015

HER ŞEY DAĞ HOROZLARI İÇİN

Rize’nin İkizdere ilçesinde, dünyada nesli azalan kuş türlerinden olan ve koruma altına alınan Dağ Horozları için bu yıl on ikincisi düzenlenen şenlik organize edildi.


12İkizdereDağHorozu-4Dünyada nesli azalan kuş türlerinden olan Dağ Horozu Rize’nin İkizdere ilçesinde koruma altına alınarak adına şenlik yapılmaya devam ediyor. Sabah 05.00 sularında kalabalık az sayıda kuş severin katılımıyla Sivrikaya köyünün 2300 metre rakımlı dağdaki seyir tepesinde dürbün ve teleskoplarla yapılan izlemede 5 tane Dağ Horozu görüldü. Dağ Horozunun İkizdere’de sembol olduğunu söyleyen şenliğe katılan Rize Vali yardımcısı ve Özel İdare Sekreteri Şefik Aygöl “bildiğim kadarıyla dünyada bir hayvan için ilk şenlik İkizdere’de yapılıyor. Ben başka bir yerde hayvan için şenlik yapıldığını duymadım. Rize’mizin burada öncü olması güzel bir çalışma. Ben 3.kez bu şenliğe katılıyorum. Nesli tükenen hayvanlara sahip çıkılması önemli bir çevre bilinci gereğidir. Doğal güzelliklerimizi çirkinleştirmeden koruyarak gelecek nesillere aktarmalıyız. Sivrikaya köylülerimizin Dağ Horozunu korumak için tedbirler aldığını biliyoruz. Bu çalışmalarda Valilik ve Kaymakamlık olarak bizlerde yardımcı olmalıyız. Dağ horozu nesli azalan bir hayvan olduğu için avlanması aynı zamanda yasaktır, herkesin bu bilinçte olmasını istiyorum, bu dağlar onun yaşam yeri bırakalım hayvan özgürce yaşasın” dedi.

12İkizdereDağHorozu-3Hayvan İçin Yapılan Tek Şenlik
İkizdere Kaymakamı Abdil Koç yaptığı açıklamada “12.kez yapılan Dağ Horozu Şenliğimize katılım önceki yıllara göre az oldu. Dün hava şartları müsait olmadığı için gelinmedi. Önceki yıllarda gelip Dağ Horozu göremeyenler bugün rağbet etmedi. Burada dünyada ilk kez yapılan bir olay gerçekleşiyor. Dağ Horozuna sahip çıkarak koruyan ilçemizde Dağ Horozu adına şenlik yapılıyor. Dünyada bir hayvan için yapılan tek şenlik burada düzenlediğimiz şenliktir” dedi.

12İkizdereDağHorozu-512. kez düzenlenen İkizdere Dağ Horozu Şenliğine Vali Yardımcısı Şefik Aygöl ile birlikte diğer Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, İkizdere Kaymakamı Abdil Koç, Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu, İl Turizm ve Kültür Müdürü İsmail Hocaoğlu, Yazı İşleri Müdürü Salih Çepnioğlu, AKP ve MHP İlçe Başkanları, İkizdere Noteri Berran Altuntecim, Kuş Rehbercisi Mustafa Sarı ve köylüler katıldı.

12İkizdereDağHorozu-2Kaynak: İsmet Kösoğlu / ikizdere.net

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?