• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

22 Kasım 2014

HER ŞEY KALİTELİ FINDIK İÇİN

‘Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesi’ kapsamında Akçabaat’da İmece Toplantısı yapıldı. Toplantı sonrası üreticilere jüt çuvalı dağıtımı yapıldı.


DSC01266Trabzon Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Fındık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ve Trabzon Ticaret Borsası işbirliği ile yürütülen ‘Fındıkta Verim Ve Kaliteyi Artırma Projesi’ ikinci dönemi üreticilerle yapılan İmece Toplantısı, 21 Kasım 2014 Cuma günü, Akçaabat ilçesi, Şinik Mahallesinde yapıldı.

Şinik’te yeni dikim esasına göre kurulan örnek fındık bahçesi hakkında çiftçilere bilgi aktarma amaçlı yapılan eğitim toplantısına Akçaabat kaymakamı Soner Şenel, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü Cahit Gülbay, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu ile fındık üreticileri katıldı.

DSC01265Toplantının açılış konuşmasını, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu yaptı. Köleoğlu, bu projenin fındıkta verim ve kaliteyi artırmayı amaçladığını, bu nedenle fındık ağaçlarını gençleştirmek için yeniden dikim dâhil budama, gübreleme gibi hususların da bu amaca matuf olduğunu belitti.

İl Müdürü Cahit Gülbay ise örnek bahçelerin adından da anlaşılacağı üzere örnek olması için düzenlendiğini, üreticilere doğru tarımı göstermeyi hedeflediğini, asıl işi üreticilerin göstermesi gerektiğini belirterek başladığı konuşmasını, yeniliğin çeşit yeniliği, bahçe yeniliği gibi konularda yaygınlaştırılarak devam edeceğini söyledi. Ayrıca devletin fındık üreticisine çeşitli destekler sağladığını hatırlatarak, tarımdaki teknolojik yeniliklere mutlaka ayak uydurmalı ve bugün 80-90 kg olan fındık veriminin en az 200 kg’a çıkartılması gerektiğini vurguladı.

DSC01259Akçaabat kaymakamı Soner Şenel, dünya, fındığının çoğunu bölgemizden sağlandığını ifade ederek, yıllar itibariyle fındık rekoltesindeki düşüşe dikkat çekti. Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesinin çok önemli olduğunu, fındıkta verimin yanı sıra kalitenin ve pazarlamanın da artmasını dilediğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Toplantının bir sonraki aşamasında ziraat mühendisi Erdal Yiğci, projenin örnek bahçelerdeki uygulamaları hakkında fotoğraflarla desteklenen bir sunum yaptı. Yoğun ilgi gören sunum esnasında üreticilerin soruları cevaplandırıldı.

Eğitime yönelik yapılan imece toplantısı sonunda toplantıya katılan üreticilere jüt çuvalı dağıtımı yapıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?