• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

HERŞEY ÇORUH TURİZMİ İÇİN

Artvin’in en önemli turizm yerlerinden olan Çoruh vadisinde kasım ayında 200 kişinin katılacağı olan Çoruh Havzası Kırsal Kalkınma kongresi yapılacak.


herşeyçorukiçin2Nallıhan Turizm Gönüllüsü Mustafa Bektaş, Artvin Belediyesi’ne turizm bölgesi kurma çalışmalarına ilişkin bilgilendirme yaptı.

Nallıhan Turizm Gönüllüler Derneği yöneticisi aynı zamanda kırsal kalkınma Uzmanı Mustafa Bektaş, Çoruh Havzası Kırsal Kalkınma Projesi Kapsamında Artvin’de bilgilendirme toplantısı düzenledi. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit ve ilgili personellerinin de katıldıkları bilgilendirme toplantısında, Nallıhan’ın turizm bölgesi yapılması sürecinde yaşanan gelişmeler hakkında bilgi aktarıldı.

herşeyçorukiçin4Toplantıda konuşma yapan Nallıhan Turizm Gönüllüler Derneği Yöneticisi Mustafa Bektaş; “Artvin’de olanaklar çok fazla. İlk önce Artvin’in mevcut durumunu analiz edilmesi, stratejisini ve eylem planlarını belirlemesi lazım. Ondan sonra oturup nasıl bir turizm yapacağına karar verilmesi gerekir. Onun içinde ilk yapılması gereken iş mevcut durum analizidir.

Artvin’in kendi dinamiği ve Artvin’in kendi özellikleri var. Artvin’in kendi dinamiklerine göre bir şeyler yapmak lazım. Artvin’e gelecek insan buranın doğasını, bakirliğini görmek ve o kültüründen faydalanmak için gelecek. Eğer bu faktörleri ortadan kaldırırsak onu zaten Türkiye’nin her yerinde yapıyorlar. Bu kadar uzak yerlere insanlar neden gelsin ki? Onun için kendi farklılıklarını ortaya çıkardığınız zaman insanlar burayı tercih edecektir. Şu soruya cevap vermek lazım: Ben neden Artvin’e gideyim? Diyeceğiz ki sen Artvin’e şu şu şu sebeplerden gelmek zorundasın. Eğer Artvin’e gelmezsen çok büyük bir kayıp yaşarsın. Bunlar için Artvin’in mevcut durum analizini çıkarıp iyi planlama yapmak lazım. Planları yapmanın dışında en önemlisi gönüllü ve inanan insanlar olması lazım. Artvin halkının en önemli özelliği örgütlü olması. Türkiye’nin her yerinde Artvin dernekleri, vakıfları var en iyi tanıtım büroları da onlar. Onları da muhakkak bu sürecin içine katmak şartıyla Artvin’i yeniden planlamak lazım” diye konuştu.

herşeyçorukiçin3Başkan Kocatepe, “Kasım ayı içerisinde yapılacak olan Çoruh Havzası Kırsal Kalkınma kongresinin Artvin’de yapılması ihtimallerin arasında olduğunu belirterek 200 kişiye yakın kaliteli konaklama, sergi alanları, toplantı alanları göstereceğiz. Kongrenin organizasyonu noktasında Sivil Toplum Kuruluşlarının, muhtarlar, Kamu Kurumlarının idarecilerinin katılımıyla burada neler yapılabilir noktasında Artvin üzerinde bu çalışmalara start vermek gerekecek diye düşünüyorum” diyerek konuştu.

Başkan Kocatepe, toplantı sonrası Ankara’dan gelen heyete konaklama yerlerini ve kongrenin yapılabileceği konferans salonlarını gezdirdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?