• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

09 Ağustos 2014

HES’TE ACELE KURNAZLIĞI

Türkiye’de sadece bakanlar Kurulu kararıyla savaş halinde uygulanan “acele kamulaştırma” yöntemiyle HES itirazlarının önüne geçilmeye çalışılıyor.


hes-savasmı-var2

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde neredeyse HES’ in girmediği vadi kalmadı. Vadilerinde ve derelerinde HES istemeyen yöre halkının mücadeleleri kapsamında bir çok HES başlamadan durduruldu. Yaşanan HES iptalleri sonrasında kamulaştırmalarda yeni bir uygulama başlatıldı. Kamulaştırma Kanununun 27 maddesinde sadece yurt savunmasında ihtiyaç durumunda ve sadece Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılabilen “acele kamulaştırma” uygulaması başlatıldı.

Bakanlar Kurulunun önceki gün Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre Trabzon’un Maçka ilçesi, Ormanüstü ve Çatak mahallelerinde yapılacak HES ve enerji nakil hattının yapımı için taşınmazlar için “acele kamulaştırma” kararı verildi. Kararın çok vahim olduğunu belirten KTÜ Orman Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Oğuz Kurtoğlu, “Bu kamulaştırma sadece savaş halinde olur. Biz savaş halindemiyiz, sanki savaş durumundayız da böyle bir karar veriyorlar. Yazık günah, firmalar rahat doğayı katletsin diye halktan kaçırıyorlar. İtirazların, protestoların eylemlerin önünü kesmek için böyle bir karar alıyorlar.Durum bu kadar acı işte, bu boyuta geldik sonunda. Milli mücadele durumunda kullanılan kanunu, milli HES’ler için kullanıyorlar. ” diye tepki gösterdi.
Kaynak: Karadenizin Sesi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?