• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

20 Kasım 2014

HOMEROS’UN İDDASI GÜÇLENİYOR

Geçtiğimiz günlerde Samsun’un Terme ilçesini ziyaret eden Rus Bilim İnsanı Lıtvın Vıtaly yaptığı açıklamalarla Terme’nin Amazon tarihine ilişkin iddialarını güçlendirdi.


amazon02

Patikaa.com / Haber Merkezi


Unesco Yönetim Kurulu Üyesi, Rus Bilim insanı  Lıtvın Vıtaly geçtiğimiz günlerde Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’u makamında ziyaret etti. Ziyareti esnasında hakkında güçlü bulguların olduğu Terme- Amazon ilişkisine dair önemli açıklamalarda bulundu. Vıtaly Amazon kadınlarının dünyaca ünlü bir marka olduğunu belirterek  Terme ilçesinde yaşadıklarını ifade etti.

12 Yıllık Çalışma

Bilin insanı Vıtaly 12 yıllık çalışmasının ürünü olduğunu belirttiği amazonların tarihi ile ilgili kitabı hakkında bilgiler verirken Amazon tarihi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikle kitapta yer alan açıklamaların tamamen bilimsel dayanaklardan oluştuğunu belirten Rus Bilimci elde ettikleri bilgilerin arkeolojik çalışmalardan , tarihsel ve bilimsel verilerden oluştuğunu söyledi, yeni çalışmalar için hazır olduklarını da belirten Vıtaly “tekrar bir alan çalışması yaparak bulgularını güçlendirecek saha çalışmaları yapmaya hazır olduklarını, ayrıca yapılacak olan etkinlik ve çalışmalarla  ilçede bir amazon müzesi, amazonları anlatan bir animasyon gösterisinin sergilenebileceği uygun mekanların oluşturulması gerektiğini belirtti.

Alan Çalışması Bulguları

Amazon tarihi hakkında çeşitli çalışmalara imza atan Rus Bilim İnsanı yaklaşık 3 yıl önce Amazonlar’ın Başkenti kabul ettikleri Terme Gölyazı mahallesinde 4 günlük çalışma yaptıklarını ve Amazonların sadece Terme’de yaşamadıklarını ancak en fazla yaşadığı bölge Terme olduğu için Amazonların Başkentini Terme olarak kabul ettiklerini anlattı.

Turizm İçin Önemli

En eski medeniyetlerin beşiği olan Amasya Samsun bölgesi bir çok millete beşiklik etmiş, yapılan arkeolojik çalışmalar bölge ile ilgili her gün yeni bilgi ve bulguları gün yüzüne çıkartırken M.Ö. 800 yıllarında Homeros tarafından yazılan İlyada destanında da  Amazonlar’ın başkenti olarak Terme ilçesinin geçtiği biliniyor.  Yeni bulgu ve belgelerin turizm adına önemli olduğunu bilen yetkililerin bu yeni verilerin iyi işlenerek katkı sunması için çalışmalar yapacakları öğrenildi. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?