• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

HOPA-BATUM DEMİRYOLU ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Son yıllarda büyük bir beklenti içine girilen ve 2023 program taslağına da giren Hopa-Batum Demiryolu Projesi için TCDD fizibilite çalışmalarını başlattı.


HOPA-BATUM-DEMİRYOLU-1Artvin iş dünyasının son 10 yıldır her toplantıda dile getirdiği ve sonunda hükümetin 2023 program taslağına giren Hopa-Batum Demiryolu Projesi için TCDD fizibilite çalışmalarını başlattı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek; “Bir süredir çalışmalarını yürüttüğümüz Hopa-Batum Demiryolu Projesi ile ilgili atılan adımlar karşılığını bulmaya başladı. Hopa Liman İşletmeleri ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalar, bürokratik açıdan karşılığını bulmaya başladı. Hopa ve bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağı savı ile yola çıktığımız projemizde önemli yanıtlar almaya başlanmıştır.

T.C Demiryolları İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile paylaşılan durum, kurum tarafından memnuniyetle karşılanarak proje için yapılması gereken ön araştırmayı yerinde bulmuş ve bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını bildirmişlerdir.

Hopa Liman işletmeleri aracılığı ile yapılan başvuruya istinaden, TCDD’den alınan yazıda;
‘ İhracat ve ithalat işlemleri açısından artan bir hacme sahip olan Hopa Limanı’nın mevcut potansiyellerinin değerlendirilerek Ülkemiz ekonomisine katkısının artırılması amacıyla kurulması planlanan Hopa- Batum Demiryolu Hattı için Teşekkülümüz tarafından fizibilite raporu hazırlanacaktır.’ denmiştir.

Söz konusu raporun hazırlanabilmesi için gerekli verilerin dayalı bilgilerin kendilerine iletilmesini talep eden kurum, bu sayede sağlıklı bir karar verilebileceğini ifade etmiştir. Konu ile ilgili gerekli çalışmalar Hopa Liman İşletmeleri tarafından başlatılmıştır.” dedi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?