• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“HOPA ENGEREĞİ TÜR KORUMA EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI” DÜZENLENDİ

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü, Artvin Şube Müdürlüğünce ihalesi yapılan “Hopa Engereği Tür Koruma Eylem Planı Çalıştayı” Hopa’da gerçekleştirildi.


HOPAENGEREĞİÇALIŞTAYI-3Düzenlenen çalıştaya; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kandazoğlu, Hopa Belediye Başkanı Yardımcısı Ahmet İskender, Yaban Hayatı Daire Başkanı Cihangir Altun, DKMP 12 Bölge Müdürü Mustafa Bulut, DKMP 12.Bölge Müdür Yardımcısı Cüneyt Aloğlu, Arhavi Orman İşletme Müdürü Özgür Aktaş, DKMP Artvin Şube Müdürü Yunus Aydemir, Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü vekili Rahime Ustabaş, DKMP 12. Bölge Müdürlüğü İdari ve Teknik Personelleri ile Kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Çalıştayda, projeyi yürüten Sn. Prof. Dr. Cemal Varol Tok ve Yrd. Doç.Dr. Murat Afşar tarafından, katılımcılara tür ile ilgili yapılan arazi çalışmaları hakkında bilgiler aktarıldı. Ayrıca elde edilen sonuçların katılımcılarla paylaşılmasının ardından türün korunması ve yapılabilecek çalışmalar hakkında katılımcıların görüş ve önerileri alınarak değerlendirmeler yapıldı.

HOPAENGEREĞİÇALIŞTAYI-2Kafkas Engereği-Hopa Engereği (Vipera kaznakovi) türünün karşı karşıya kalmış olduğu tehditler nedeniyle koruma öncelikli bir tür durumunda olması sebebiyle Hopa Engereği(Vipera kaznakovi) türünün, yaşam alanlarının korunması ve uzun vadede neslinin devamını sağlamak için Hopa Engereği Tür Eylem Planı arazi çalışmaları tamamlandı ve Ulusal ve Uluslar arası yapılacak çalışmalara rehberlik edecek bir tür koruma eylem planının hazırlanması ve bu eylem planı çerçevesinde türün korunmasını sağlamak projenin temel hedefi olarak belirlendi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

#

“HOPA ENGEREĞİ TÜR KORUMA EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI” DÜZENLENDİ” için 1 yorum

  1. hopalı : diyor ki:

    başka koruyacak canlımı bulamadınız gördüğüm yerde ezecem kafasını