• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

05 Aralık 2014

HOPA’DA BOZ AYI OPERASYONU

Artvin’in Hopa ilçesi Kemalpaşa beldesine bağlı Liman köyünde mandalina bahçesine kurulan domuz tuzağına yakalanan boz ayı DKMP ekiplerince kurtarıldı.


BOZAYI-HOPA3Artvin’de Boz Ayı Operasyonu. Hopa ilçesi Kemalpaşa beldesine bağlı Liman köyünde mandalina bahçesine kurulan domuz tuzağına bir boz ayının düştüğünü gören köylüler, durumu DKMP 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğüne bildirdi. İhbarı alan DKMP 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğü ekipleri Limanköy’e giderek kapana yakalanan ayıyı kurtarma çalışmalarını başlattı.

DKMP Artvin Şube Müdürlüğü ekipleri kapana yakalanan ayının uyuşturularak yakalandığı kapandan kurtarılması için Kars’ta faaliyet gösteren Kuzey Doğa Derneği Bilim Koordinatörlüğü ile Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ekiplerinden yardım istedi. Ayının tuzağa düştüğü alanda incelemelerde bulunan ekipler, iğneyle uyuttukları ayıyı uzun uğraşlar sonucu bulunduğu yerden çıkararak sağlık kontrolünden geçirdiler. Yapılan sağlık kontrolünün ardından ayı, takip edilmesi amacıyla boynuna radyo vericisi bulunan cihaz takılarak, doğal ortamına bırakıldı.

BOZAYI-HOPA4Konu ile İlgili açıklamalarda bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut;” Doğada zarar gören, yardıma muhtaç olan yaban hayvanlarına yardım etmek kurumumuzun öncelikli görevleri arasında yer almaktadır. Bunun için Bölge Müdürlüğü ekip arkadaşlarımız ve Kars’ta faaliyet gösteren Kuzey Doğa Derneği Bilim Koordinatörlüğü ile Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ekiplerinden arkadaşlar başarılı bir müdahale ile kurtarma operasyonunu gerçekleştirmişlerdir. Fakat yöremizde yaban hayvanlarından kaynaklı bağ bahçe zararlılarını engellemek için kullanılan ve domuz bağı olarak isimlendirilen tuzakların kullanılması 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanuna göre yasaktır. Bu tuzaklar yaban hayvanlarının sakat kalmasına ve zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu tuzağın kim tarafından kurulduğu hakkında inceleme yapılmaktadır” dedi.

BOZAYI-HOPA2Yaban hayvanları zararlarına karşı güneş enerjisi ile çalışan ve yaban hayvanlarına zarar vermeyen elektrikli çit sistemlerinin kullanılması gerektiğini ifade eden Bulut, emeği geçen ve katkı sağlayan tüm ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?