• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

25 Ağustos 2015

HOPA’YI SEL ALDI

Son 50 yılın en büyük sel faciasını yaşayan Artvin’in Hopa ilçesinde bazı evlerin çökmesi sonucu 8 kişi hayatını kaybetti. 1 kişi ise sel sularına kapılarak kayboldu.


HopaSel-3Artvin, tarihinin en büyük sel facialarından birini yaşıyor. Kentin farklı noktalarında yaşanan seller ve Hopa’da bazı evlerin çökmesi sonucu 8 kişi hayatını kaybetti. 1 kişi ise sel sularına kapılarak kayboldu

Hopa’daki sel felaketinde ölenlerin sayısı 8’e yükselirken, 1 kişinin hala kayıp olduğu belirtildi. Buna göre Hopa’daki selde ilk belirlemelere göre Hacer Kara (56), Altan Kara (60), Funda Toksoy (41), Sabri Acıbadem (41), Nermin Demir (59), Emniyet Gedik (55), Ünsal Gedik (41) ve Erdal Eren Gedik (17) hayatını kaybetti. Hopa’da sel sularında kaybolduğu ileri sürülen 5 yaşındaki Taha Su’nun aranmasına ise sabahın ilk ışıkları ile birlikte devam ediliyor.

Hayatını kaybedenlerin yakınları Lazca ağıtlar yaktı. Ölenlerden Emniyet Gedik, Ünsal Gedik ve Erdal Eren Gedik’in akrabaları gözyaşlarına boğuldu. Ölenlerin gün içerisinde defnedilmesi bekleniyor. Öte yandan Meteoroloji İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre ilçeye 4 aylık yağışın 6 saat içerisinde düştüğü öğrenildi.

HopaSel-2“Felaket neticesinde heyelanlar oldu”
Sel ve heyalan bölgesini incelemek üzere Artvin’in Hopa ilçesine gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, 12 saatte saatte 250 milimetre, metrekareye 255 kilogram yağış düştü. Bu gerçekten bizim hesaplara göre 500 yılda bir debinin geldiği tahmin ediliyor. Felaket neticesinde maalesef bazı heyelanlar oldu, altı vatandaşımızı heyelanda kaybettik, iki vatandaşımız ayrıca selde hayatını kaybetti. Bir kızımız da kayıp, ekiplerimiz yarın sabah erkenden arama başlayacak. Toplam hayatını kaybedenlerin sayısı sekiz, bir de yavrumuz var kayıp” dedi.

DSİ ve Karayolları tarafından yeteri sayıda iş makinesinin bölgeye sevkinin devam ettiğini vurgulayan Eroğlu, “Hopa’da 4, Arhavi’de de bir köyümüzde acil çalışma yapacağız. Ulaşılamayan köy ve mahallelere müdahale ediyoruz. Menfez ve köprüler için acil çalışmalar devam ediyor. Acil olan bölgeler için prefabrik menfezler getirilecek ve ulaşım sağlanacak” ifadelerini kullandı.

HopaSel-6“Başbakanlık tarafından 10 milyon lira gönderildi”
Zarar tespit çalışmalarının bugünden itibaren başlanacağını kaydeden Eroğlu, şunları kaydetti:
“Yaraların sarılması için çalışmalarımız devam ediyor. Mağdur ailelere cenazesi olan aileler için acil ihtiyaçlar için Başbakanlık tarafından 10 milyon lira gönderildi. AFAD’ın da mağdur olan aileler için destekleri olacak. Yarın yeni çalışmalara göre ekiplerimiz hizmetlerini artırarak sürdürecek. Hastanedeki jeneratör ihtiyacımızı yarın Devlet Su İşleri giderecek. Ayrıca bütün bölgedeki araç gereç, iş makinesi kepçe gibi bütün araçları bu tarafa sevk ettik. Trabzon, Samsun, Kars, Erzurum’dan bütün ekipler buraya gelecek. Enerji nakil hatları ile ilgili hemen müdahaleye başladık.”

HopaSel-5Dere ıslahlarının yapılmasının ardından can kayıplarının büyük oranda heyelanlardan kaynaklandığının altını çizen Eroğlu, “Maalesef ölenlerin 6’sı heyelandan. Hep birlikte Hopa’dan başlayarak, Borçka, Artvin, Arhavi’de risk olan yerlerde bir heyelan risk çalışması yapılması kararını aldık. Bunu da rapor halinde sayın başbakanıma arz edeceğim ve çalışmalara başlayacağız” diye konuştu.

HopaSel-4

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?