• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

09 Eylül 2014

İMAJ İÇİN HAYDEE RİZELİLER GÖREVE

İtalyan turist Giorgio Bozzo’nun Rize’de öldürülmesi ile zarar gören imajın düzelmesi için yetkili-yetkisiz tüm Rizelilere görev düşüyor.


Uyarıyoruz1


Patikaa Haber Analiz


Geçtiğimiz günlerde Rize’de çok tatsız bir olay yaşandı. İtalyan turist Giorgio Bozzo, Derepazarı’nda H.K adlı kişi tarafından kaldığı karavanda öldürüldü.

Bu üzücü olay doğal olarak hemen yayıldı ve medyada Rize’de “İtalyan turist öldürüldü” şeklinde haberler yer aldı.

Yayın hayatımıza başladığımız 1 Ağustosta belirlediğimiz yayıncılık ilkelerine göre patikaa.com’da; siyaset,cinayet,trafik kazaları vs haberler yer almıyor. Bu tarz haberlere farklı açılardan ele almaya çalışıyoruz. Patikaa.com’da; Kültür-sanat, turizm, çevre-doğa, tarih ve tarım ağırlıklı haberler yer almakta. Yukarıda bahsedilen haberler Patikaa’da yer almadı, almayacakta.

Fakat işlenen bir cinayeti buradan farklı bir şekilde ele almamız gerektiğine inandık.

Şöyle ki; tatil için eşi ile birlikte Rize’ye gelen bir turistin kendine ait bir karavanda Derepazarı ilçesinde şehir merkezinde öldürülmesi Rize’nin imajı için çok kötü bir durumdur. Tabii ki bir şahıs tarafından işlenen bir olay bütün şehre mal edilemez. Bu doğru bir şey değildir. Fakat özellikle medya aracığıyla, bazı olaylar haddinden fazla büyütülüyor ve maddi manevi zararlar görülüyor.

Patikaa olarak başta Rize Milletvekilleri, Rize Valisi ve Rize Belediye Başkanı olmak üzere yetkili mercileri ve Rize kamuoyunu uyarıyoruz.

Bu üzücü olayın daha da büyütülmemesi için çalışmalar yapılmalıdır.
Öldürülen İtalyan turist için anma programı düzenlenmeli.
Öldürülen İtalyan turistin eşi, akrabaları ve arkadaşları  Rize’ye davet edilmelidir.
Özellikle yabancı basınla irtibata geçip bu imajı silecek projeler hayata geçirilmelidir.

Zaten bazı şeyler her şeyden önce insanlık adına yapılmalıdır.

Biz inanıyoruz ki yetkili merciler bazı çalışmalar içerisindedir ve ellerinden geleni de yapacaklardır. 

Belki “olay fazla büyütüldü, bunlara gerek yok” diyenler olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki 2008 yılında İtalyan aktivist Pippa Baca’nın Kocaeli’nde ve 2013 de Amerikalı turist Sarai Sierra’nın İstanbul’da öldürülmesi çok konuşulmuştu. Malum Laz Ziya olayını herkes biliyor. Adamın bölge ile alakası yoktu. Ama lakabı Laz Ziya diye medyada aylarca konuşulmuştu. Bu bile bizim bölge için kötü bir şeydi. Üstelik İstanbul ve Kocaeli büyük şehirler. Rize gibi daha küçük şehirler turizm açısından daha çok etkilenir.

Rize’de yeterli sanayi olmadığı için turizm çok önemlidir. Bu önemli gelir kaynağının zarar görmemesini istiyorsa tüm Rizeliler üzerine düşeni yapmalıdır. Aksi halde bu tip olaylar artmakla birlikte ileri ki yılları dahi etkileyecek maddi ve manevi zararları görülecektir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?