• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

20 Ağustos 2014

İPEKYOLU BELGESELİ KARADENİZ’DE DE ÇEKİLECEK

“İpek Yolu Üzerinde On Bin Mil“ teması adı altında hazırlanan proje çerçevesinde Tarihi İpek Yolu Belgeseli çekimlerinin bir kısmı Karadeniz bölgesinde yapılacak.


ipekyolu3Milattan önce Çin’den başlayıp Anadolu’ya oradan da Avrupa’ya uzanan dünyaca ünlü ticaret yolu İpek Yolunun belgeseli çekiliyor. Belgeselin bir kısmı da Karadeniz bölgesinde çekilecek. (Artvin, Trabzon, Rize, Ordu, Tokat)

valibalkanliogluBelgeselin çekileceği illerden olan Ordu’da yetkililer hazırlık içerisindeler. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Çin Devlet Başkanı Xi Sinping’in himayelerinde Çin Turizm Bakanlığı ve China International Travel Services (CITS) adlı kuruluşun işbirliği ile başlatılan ve “İpek Yolu Üzerinde On Bin Mil” teması altında hazırlanan belgeselin, Tarihi İpek Yolu’nun başlangıç noktası olan Xi’an’dan başlayarak Roma’ya kadar devam eden belgesel program için, 41 kişilik ekibin 7 ülke ve aralarında Ordu’nun da bulunduğu 13 ayrı şehirde çekimler yapacağını belirterek, ”Proje, gerek ülkemizin tanıtımı, gerekse ipek yolu zincirini oluşturan ve Türkiye’nin de dahil olduğu ülkeler arasında sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerin ve turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi yönünde Kültür ve Turizm Bakanlığımızca da desteklenmektedir” diyerek, Tarihi İpek Yolu Belgeselinin Ordu’da gerçekleştirilecek olan çekimlerinde Valilik olarak gereken desteğin verildiğini ve çekim ekibinin en iyi şekilde ağırlanacağını söyledi.

“İpek Yolu Üzerinde On Bin Mil“ adlı Belgesel’in Türkiye’deki çekimleri 24-30 Ağustos 2014 tarihleri arasında önce Karadeniz bölgesinde Sarp sınır kapısında, Trabzon, Rize, Ordu, Tokat’da sonra ise Nevşehir, Ankara ve İstanbul illerinde yapılacak.

ipekyolu2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?