• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

İSTANBUL KİTAP FUARINDA LAZ FIRTINASI

33.İstanbul Kitap Fuarında Karadeniz bölgesine dair kitaplarda yoğun ilgi görüyor. Özellikle Lazca yazılmış kitaplara gösterilen ilgi dikkat çekti.


İSTANBULKİTAPFUARINDALAZFIRTINASI5


Patikaa.com / Haber Merkezi


Bu yıl 33.düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma özelliği taşıyan İstanbul kitap fuarına yüz binlerce kitapsever adeta akın etti. A’dan Z’ye bütün kitapların yer aldığı fuarda içeriği Karadeniz olan kitaplarda yer alıyor.

Fuarda ön büyük ilgi çeken kitaplardan biride Lazca yazılmış kitaplar oldu. Fuarda Lazika Yayın Kollektifi ve Laz Kültür Derneği olmak üzere 2 ayrı stand yer aldı.

İSTANBULKİTAPFUARINDALAZFIRTINASI3Lazika Yayın Kolektifi fuara bu yıl 60 farklı yayınla renk kattı. Yayınevi sahibi İsmail Avcı Bucaklişi; “Bu yıl fuarda ileri ki yıllara göre daha fazla ilgi görüyoruz. Gelecek yıl en az 100 yayınla fuarda yer almayı planlıyoruz. Bu fuar aynı zamanda bizim için kamuoyu araştırması gibi. Çünkü okuyucularımızın neler istediğini birebir temas kurarak not alıyoruz. Mesela bu yıl en çok Lazca öğrenmek isteyenler için yayınladığımız kitaplar ve sözlükler ilgi gördü. Laz tarihi ile ilgili kitaplarda en çok talep görenler arasında. Eksikliğini gördüğümüz yayınları not aldık gelecek yıl daha kapsamlı şekilde fuarda okuyucularımızın karşısına çıkacağız”dedi. Bucaklişi stantlarına Lazların dışında farklı bölgeden olan kitap severlerin de geldiğini belirtti.

İSTANBULKİTAPFUARINDALAZFIRTINASI2Öte yandan yazar Dursun Ali Sazkaya, “Farzet ki Dönemedim” ve “Geceleyin Bir Yolcu” adlı kitaplarını Lazika Yayın Kolektifi standında imzaladı.

Laz Kültür Derneği standı da fuarda ilgi görenler arasındaydı. Başkan Mehmedali Barış Beşli; “Fuarda gördüğümüz ilgiden memnunuz. Kendi kültürlerine dair bir şeylerin bulunması İnsanları heyecanlandırıyor. İleri ki yıllarda Lazca yayınlar daha da artacaktır.20 yıla göre çok yol kat edildi. Eskiden kaç Lazca kitap var deseniz bir elin parmaklarını geçmezdi fakat günümüzde liste halinde yazmam lazım” dedi.

İSTANBULKİTAPFUARINDALAZFIRTINASI1Başkan Beşli, Lazca yayın konusunda temel problemlerden birinin de Laz Alfabesi olduğunu belirterek “Eğer herkes tek Laz Alfabesi kullanırsa büyük bir sorunu gidermiş olacağız” dedi.

Stantlarına sadece Lazların, Karadenizlilerin değil diğer farklı kültürlere sahip kitap severlerin de ziyaret ettiğini belirten Beşli, bunun çok güzel bir duygu olduğunu ifade etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?