• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

İSTANBUL’DA ATABARI HORON REKORU KIRILDI

İstanbul Feshane’de bu yıl ikincisi düzenlenen Artvin Tanıtım Günleri’nin üçüncü gününde geleneksel Artvin düğünü yapıldı ve Atabarı horon rekoru kırıldı.


AtabarıRekoru-4Atabarı oyununa Artvin Valisi Kemal Cirit, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Artvin Tanıtım Günleri yürütme kurulu üyeleri başta olmak üzere Artvin protokolü ve Feshane’yi ziyaret eden Artvinliler yoğun ilgi gösterdi.

AtabarıRekoru-2Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi, İstanbul Artvinliler Vakfı, İstanbul Artvin Dernekleri Federasyonu ile İstanbul’da faaliyet gösteren çok sayıda dernek ve vakıf koordinesinde bu yıl “Hayde Artvin’e” sloganı ile düzenlenen ”2. Artvin Tanıtım Günleri”nin üçüncü gün etkinliklerinde daha önce Artvin’de 12 bin kişinin katılımıyla kırılan halkoyunu rekoru bu kez İstanbul’da yaklaşık 20 bin kişinin katılımıyla kırıldı.

AtabarıRekoru-7Saatler 15.00’i gösterdiğinde ise daha önce Artvin’de gerçekleştirilen Atabarı Horon Rekoru Denemesi Feshane’de gerçekleştirildi. Geleneksel Artvin Köy Düğünü’nde ve Atabarı Rekor Denemesi’nde FLYCAM çekimi ile havadan görüntü alınarak canlı yayın ekiplerine verildi.

AtabarıRekoru-3Atabarı horon denemesinin çok başarılı olduğunu belirten Artvin Valisi Kemal Cirit, “Biz Artvin’i sadece yetiştirdiği ürünleriyle İstanbul’a getirelim diye düşünmedik. Hem folkloruyla, hem kültürüyle, hem de canlı performansıyla göstererek yapalım istedik. Bu seneki konsept değişikliğimiz bu yönde oldu. İldeki gerek kaymakamlıklarımız gerek belediyelerimiz gerekse ilçelerdeki sivil toplum kuruluşları tanıtım günlerine gönülden destek vererek ellerinden gelen çabayı gösterdiler. Ben kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

AtabarıRekoru-6İstanbul’un Lale Festivali’nin olduğu güzel bir dönemde Feshane’de Artvin’i ikinci kez başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya tanıtma fırsatı bulduklarını ifade eden Vali, Cirit, “Böyle anlamlı bir dönemde Artvinlileri Feshane’ye taşıyarak İstanbul’da yaşayan Artvinli hemşerilerimizle buluşturmak ve bu tanıtımı tüm İstanbullulara göstermek istedik. Tanıtım günlerinin çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Tanıtım günlerinin Artvin turizmine ciddi katkı sunacağına yürekten inanıyorum. Bu organizasyonda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

AtabarıRekoru-5Artvin’in birçok değere sahip olan ender illerden birisi olduğunu belirten Vali Cirit, “Metropol şehrimiz İstanbul’u bir Artvinli yönetiyor. Türk politikasında, Türk basınında, iş dünyasında ülkenin ekonomisini sırtlayan Artvinliler var. Eğitime önem veren okumuş Artvinliler var. Türkiye’nin bütün alanlarına dokunan Artvinliler olarak yolumuza emin adımlarla ilerleyerek zirvelere doğru tırmanışımız devam ediyor. İlimizin coğrafi şartlarının zorluğunu yani dezavantajını avantaja çevirmek için hep birlikte büyük çaba sarf ediyoruz.” diye konuştu.

Artvin Tanıtım Günleri’nin üçüncü günü, Artvinli sanatçı Bayar Şahin’in verdiği konserle sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?