• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

09 Nisan 2015

İSTANBUL’DA LAZ HALK BULUŞMASI YAPILDI

Marmara bölgesinde yaşayan Lazlar, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde Laz Halk Buluşması adı altında bir araya geldiler ve önemli kararlar aldılar.


LazHalkBuluşması-2Lazepeşi Okoxuna 2015 -Laz Halk Buluşması adı altında, İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki tarihi Çamlıca semtinde Lazlar bir araya geldi.

Ali Çukurişi, Serkan Lazonaşi Yüksel’in organize ettiği etkiliğe Laz aydınlardan İstanbul Bağımsız Milletvekili adayı Ali İhsan Aksamaz, Mustafa Dudulaşi, Murat Karadeniz, Muhammet Tunçsan, M.Ali Barış Beşli katıldı. Buluşmaya 93 harbi göçmenlerinden Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinden ve Düzce’nin Akçakoca ilçesinden de çok sayıda Lazcaya gönül verende katıldı.

LazHalkBuluşması-3Etkinlikte önce Lazcaya gönül verenler bir kez daha hatırlatıldı ve kendilerine teşekkür edildi. Temelinde Laz dili ve kültürü konusunda nelerin yapıldığı, nelerin yapılamadığı ve de ileride nelerin yapılabileceği masaya yatırıldı.

Buluşma sonrası ortak önemli karalar alındı. Buna göre; Lazca üzerine Lazların yaşadığı bölgelerde Lazca okulların açılması gerektiği ve bunun için ırkçılıkla bağlantı kurulamayacağı açıkça beyan edildi. Ayrıca TRT’den Lazca yayın talebinin tekrarlanması için Lazların toplu bir şekilde başvuru yapılması gerektiği belirtildi.

Önemli konuların konuşulduğu Laz Halk Buluşması tulum ve horon ile son buldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?