• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

İSTANBUL’DA RİZE RÜZGARI

İstanbul’un Maltepe ilçesinde Rize Valiliği ve Rize Dernekler Federasyonu’nun organize ettiği 9. Rize Tanıtım Günleri başladı.


İSTANBUL'DA RİZE RÜZGARI-3İstanbul’da Rize rüzgarı esmeye başladı. 17 Nisan tarihine kadar Anadolu Yakası Maltepe Sahil Etkinlik Alanı’nda devam edecek tanıtım günlerinin açılışına eski Gümrük ve Ticaret Bakanı, AK Parti İstanbul MilletvekiliHayati Yazıcı, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, AK Parti İstanbul MilletvekiliYıldız Seferinoğlu, Rize Valisi Ersin Yazıcı, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, RİDEF Başkanı Celal Doğan’nın yanı sıra çok sayıda Belediye Başkanı ve vatandaşlar katıldı.

Program tüm şehitler için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra Fatih Belediyesi Mehteran Takımı tarafından marşlar söylendi.

İSTANBUL'DA RİZE RÜZGARI-2Rize Valiliği koordinesinde etkinliğe katılan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Rize’yi tanıtarak, ilin sahip olduğu tarihi, turistik ve kültürel değerleri ile turizm potansiyeli, görsel ve basılı tanıtım materyallerini en güzel şekilde sergileyerek gelen ziyaretçilere dağıtımını gerçekleştiriyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Vali Ersin Yazıcı kentin değerlerini tanıtmak adına çalışmaların sürdüğüne işaret ederek, “Bu kapsamda ilimizin marka değerini daha da arttıracağız” dedi.
İSTANBUL'DA RİZE RÜZGARI-5Turizmin Rize’de en önemsediği sektörlerden biri olduğunu belirten Vali Ersin Yazıcı ” Biz Rize’yi kaleleriyle, kemer köprüleriyle, doğal güzellikleriyle ve yaylalarıyla bir turizm şehri yapmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bunun en önemli adımlarından biri tanıtım. Bütün Rize’nin tarihi, turizmi, kültürü folkloru, coğrafyası ile İstanbul’dayız. Bugün sadece bir kuple Rize’yi tanıtıyoruz, devamı Rize’de diyoruz. Rize kültürünü yakından görmek, şehrin güzelliklerini keşfetmek için Rize günleri 17 Nisan Pazar gününe kadar Maltepe’de ziyaretçilerini bekliyor “dedi.

Etkinlik çok önemli olduğunu vurgulayan aslen Rizeli olan İstanbul Milletvekili Hayatı Yazıcı ise , “Tanıtım logosunda Rize,İstanbul’da yazıyor. Başka bir şey söylenemez. Rize her yerde Rize’dir. Bunu bir ayrımcılık olarak ifade etmiyorum. Gerçek Rizeli hemşerilerimiz ve Karadeniz insanı özellikle ekmeğini taştan çıkartır, vatan millet denildiğinde ise gerisi teferruat diyen bir halktır” dedi.

İSTANBUL'DA RİZE RÜZGARI-4GELENLER MUHLAMAYA DOYDU

Rize Tanıtım Günlerinin açılışında 12 mıhlama ustasının, 2 dev kazanda yaptığı 100 bin kişilik dev mıhlama fuarı ziyarete gelen misafirlere ikram edildi.

Farklılıklarıyla adından her daim söz ettiren Rizeliler 9. Rize Tanıtım Günleri içinde ilginç stand ile ziyaretçilerin karşısına çıktı. Rize Tanıtım Günleri fuarında; Fuar için özel olarak yetiştirilen çay bahçesi, içerisinde 5 adet özel eğitilmiş Atmacanın olduğu doğal Atmaca Evi, 3 Boyutlu Rize evlerinin olduğu standlar yer aldı. 60 yıldır Rize – Ardeşen’de devam eden bir gelenek olan ahşaptan hazırlanan dönme dolap, motorsuz araç Formulaz ile fuara gelen ziyaretçilere Rize’deymiş hissi verilecek. Tulum ve kemençe eşliğinde 4 gün oynanacak horonların yanı sıra yöresel ürünlerin sergilendiği standlar ve Rize yemeklerinin olduğu yemek bölümünde ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?