• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

İŞTE KARADENİZ KADININA YÖNELİK ŞİDDETİN HARİTASI

Sağlık Bakanlığı, kadına yönelik şiddet olaylarının haritasını çıkardı. Buna göre Karadeniz’de en fazla kadına şiddet olayı Zonguldak’ta yaşanıyor.


kadına-şiddet-haritası2

Patikaa Haber Merkezi


Sağlık Bakanlığı, kadına yönelik şiddet olaylarının haritasını çıkardı. Çıkan sonuçlara göre Karadeniz kadını birçok bölge kadınına göre biraz daha şanslı. Özellikle Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgesinde kadına şiddet vakları daha fazla.

Karadeniz bölgesinde ise kadına şiddet vakasının en fazla gerçekleştiği il 516 vaka ile Zonguldak olurken en az vaka ise 9 vaka ile Gümüşhane oldu.

İşte Karadeniz’de illere göre kadına yöneldik vaka sayıları;

Zonguldak: 516
Ordu: 220
Samsun: 190
Giresun: 118
Amasya: 100
Tokat: 87
Rize: 79
Bartın: 65
Bolu: 41
Artvin: 21
Sinop: 14
Düzce: 13
Gümüşhane: 9

Sağlık Bakanlığı, kadına yönelik şiddet olaylarının haritasında Karadeniz’in diğer illeri Trabzon, Bayburt ve Karabük ile ilgili henüz veri olmadığı da belirtmiş.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2013’te kadına yönelik 12 bin 946 şiddet olayı gerçekleştiğini açıklarken, en çok şiddetin 1213 vaka ile İzmir’de yaşandığını belirtti. Müezzinoğlu, İzmir’i, 828 vaka ile Bursa’nın, 809 vaka ile Ankara’nın, 735 vaka ile de Tekirdağ’ın takip ettiğini kaydetti. Kadına yönelik şiddetin daha çok olduğu düşünülen doğu ve Güneydoğuda şiddet vakalarının düşük olduğu gözlendi. Muş, 1 vaka ile en az kadına yönelik şiddetin yaşandığı il oldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?