• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

26 Nisan 2015

İŞTE KARADENİZ’DE YETİŞEN AĞAÇ TÜRLERİ

Türkiye’nin cennet bölgesi Karadeniz, ağaç çeşitleri bakımından da farlılığını gösteriyor. İşte O ağaç türleri…


KaradenizAğaçTürleri-3Ülkemizdeki coğrafi bölgelerden biri olan Karadeniz’de yetişen ağaç türlerinin neler olduğunu biliyor muydunuz?

Karadeniz bölgesi; pek çok değişik türde ve niteliklerde olan ağaç ve bitkilere ev sahipliği yapmaktadır. Karadeniz bölgesi ülkemizin en fazla yeşil alanı olan bölgelerinin başında gelir. Karadeniz bölgesinde bulunan ağaçlar iki ayrı kategoride toplanmaktadır. Bunlar; nemli ve ılıman iklimi seven bu tür kısımlarda yetişen geniş yapraklı ağaçlar ile soğuk ve nemli iklimi seven ve bu tür kısımlarda yetişen iğne yapraklı ağaçlardır.

KaradenizAğaçTürleri-4Karadeniz bölgesinin bilinen diğer belirgin özelliği ise değişik pek çok ağaç türüne ev sahipliği yapabilecek çeşitlilikte alanları olmasıdır. Geniş yapraklı ormanlar daha çok yıldız dağlarından Gürcistan’a doğru olan topraklar üzerindedir. Bu ormanlarda yetişen ağaç türlerinin başında; kayın, kestane, gürgen, ıhlamur, akçaağaç, karaağaç, meşe, kızılağaç ve dişbudak gibi ağaçlar gelir.

Bir diğer tür olan iğne yapraklı ormanlar ise genellikle bölgede bulunan dağların yüksek kısımlarında bulunur. Bu ormanlarda yetişen ağaçlara örnek olarak ise; sarıçam, köknar, karaçam ve ladin gibi ağaçlar verilebilir.

KaradenizAğaçTürleri-2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?