• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

İŞTE KARADENİZ’E ÖZGÜ KÖPEK: ZERDAVA

Soyları Kolhis ( Laz-Megrel Krallığı) dönemine kadar uzanan Zerdava cinsi köpek, inatçılığı ve sertlikleri ile Karadenizlilerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.


LazKöpeği-3


Patikaa.com / Haber Analiz


Karadeniz bölgesine özgü bir köpek olan ve Trabzon Zerdava olarakta bilinen bu harika köpekler, Lazlar arasında da Saôari Laç’i olarakda bilinmektedir.

Soyları Kolhis ( Laz-Megrel Krallığı) dönemine kadar uzanan zerdava cinsi köpek, zamanında krallların ve soyluların vazgeçilmezler arasındaydı. O dönemlerde Domuz avında bile kullanılmışlardır.

Nesilleri tükenmek üzere olan Zerdavalar, pitbullar kadar inatçıdırlar ve serttirler. Özellikle Batum’dan Trabzon’a kadar olan bölgede Karadenizliler tarafından bakılmaktadır.

LazKöpeği-5İşte Bazı Özellikleri:

Trabzon Zerdava, Karadeniz bölgesine özgü bir köpektir. Soyları Kolhis ( Laz-Megrel Krallığı) dönemine kadar uzanmaktadır. Rize ve Trabzon illerimizde oldukça çok tercih edilir. Vücutları kare biçiminde, oldukça dengeli ve simetriktir. Kuyrukları kıvrık bir biçimde, vücudun üstünde taşınır. Kulakları dik ve dışa doğru biraz eğimlidir. Başları güçlü, dar ve uzundur. Dudakları kahverengi, ince ve sıkıdır. Orta büyüklükte bir köpektir. Boyu yaklaşık 45–50 cm kiloları 20–25 kilogramdır. Güçlü ayakları ve derin göğüsleri vardır.

LazKöpeği-4Soyu tükenmekte bunun yanı sıra çok az da orijinalı kalmış durumda. Gözleri yuvarlaktır. Koyu renklidir. Oldukça sıcak ve zeki bir bakışa sahip etkileyici bir köpektir.

Trabzon zerdava ırkı aşırı derece de zeki, atılgan, cesur ve sadık bir av köpeğidir. Çokta büyük bir köpek olmamasına rağmen domuz avlarında çok başarılıdırlar. Ağız yapıları da aslında pek geniş değil ama domuz avı için idealler. Domuzun üstüne atlayarak sırtını yaralayıp etkisiz hale bile getirebiliyor.Zekalarını avlarını yakalamak için de kullanıyorlar.

LazKöpeği-6Ailelerini çok severler ve sadıktırlar. Çocuklarla araları iyidir. Hatta yabancılarla da oldukça iyi anlaşırlar ama yine de korumacı olabiliyorlar. Meraklı ve beceriklidirler. Enerjileri oldukça yüksek, oyuncu bir ırktır. Eğer sosyalleştirilirse de diğer hayvanlarla anlaşabilirler. Tüy yapılarından bahsetmek istiyorum birazda, oldukça sık ve çift katlı bir tüy yapısı vardır. Kürkleri onları soğuktan korur. Renkleri ise, kahverengi beyazdır. Genelde sırt kahverengi, göğüs beyaz, karın kahverengi ve patilerde beyaz üstüne kahverengi benekler bulunur.

Kulakları dik değil de düşük ve ya eğik olabilir, kıvrık olamayan kuyruk (düz kuyruk), değişik renklerde göz (mavi, yeşil) ve göz üstünde benekler (yanında ve ya altında olabilir)

LazKöpeği-2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

#

İŞTE KARADENİZ’E ÖZGÜ KÖPEK: ZERDAVA” için 2 Yorum

  1. ÇAĞDAŞ : diyor ki:

    İnterneten biraz araştırdım safkan olanlar çok az sayıda kalmış.Umarım bunlarık değeri bilinirde çoğaltılar bilirler.

  2. Yasin : diyor ki:

    Merhaba bir yavru Erkek Zerdava sahiblenmek istiyorum yardimci olursaniz sevinirim