• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

16 Şubat 2015

İŞTE YENİ SARP GÜMRÜK KAPISI PROJESİ

Türkiye ve Gürcistan arasındaki en önemli turizm ve ticaret geçiş merkezi olan Sarp Gümrük Kapısı bu yıl başlatılacak olan çalışma ile yeni görünümlü halini alacak.


Sarp-Sınır-Kapsısı-Yeniden-Modernize-Edilecek-2


Patikaa.com / Haber Merkezi


Türkiye ve Gürcistan arasındaki en önemli turizm ve ticaret geçiş merkezi olan Sarp Gümrük Kapısı yakında yeni görünümüne kavuşacak.

YeniSarpSınırKapısıProjesi-12015 yılı için projelendirilen ve aynı zamanda gümrüğün rahatlaması açısından tasarlanan yeni Sarp Gümrük Kapısı projesinin göreselleride gün yüzüne çıktı. Proje görselleri yetkililerin beğenisini topladı.

Projenin tamamlanması sonrası modern görünümü ile de dikkat çekecek olan Sarp Gümrük Kapısı aynı zamanda Batum-Hopa arasında yapılması planlanan demiryolu projesine de uyumlu olacak.

YeniSarpSınırKapısıProjesi-2Bilindiği üzere Sarp Sınır Kapısı, Karadeniz kıyısında, Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınır kapısıdır. Adını, Sarp köyünden almıştır Gürcistan tarafındaki sınır köyünün adı da Sarpi’dir. Bu sınır kapımız, 1988 yılında açılmıştı. Hopa ilçesinin 15 km doğusunda yer alan Sarp Sınır Kapısı Gürcistan’a açılan bir kapı olmanın yanında, bütün Kafkasya’ya ve Orta Asya ülkelerine açılan karayolu üzerindeki sınır kapısı olarak da önemlidir.

YeniSarpSınırKapısıProjesi-310 Aralık 2011’den beri Türk ve Gürcistan vatandaşları pasaporta ihtiyaç duymadan sadece nüfus cüzdanı ile Türkiye ve Gürcistan’a geçebilmesi Sarp Sınır Kapısının hem turizm hemde ticaret açısından daha önemli hale gelmesine neden olmuştu.

YeniSarpSınırKapısıProjesi-4

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

#

İŞTE YENİ SARP GÜMRÜK KAPISI PROJESİ” için 1 yorum

  1. Kazım can : diyor ki:

    Ben inşaat ustasiyim. sarp sinir kapısındaki çalışmalarda bende çalışmak istiyorum. 1975 doğumluyum. Suça karışan işlemlerim yok. Tel no 0534 577 8954