• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

15 Haziran 2015

İTALYANLAR TRABZONSPOR’U SATIN MI ALMAK İSTİYOR?

Dünya fındık ve çikolata sektörünün bir numaralı şirketi olan İtalyan Ferrero Gurubunun Trabzonspor’a talip olduğunu iddia ediliyor.


TS-talip-1Trabzon’un yerel haber sitelerinden 61saat.com’da yayınlanan “Politik Güğüm” adlı köşede Dünya fındık ve çikolata sektörünün bir numaralı şirketi olan İtalyan Ferrero Gurubunun Trabzonspor’a talip olduğunu iddia etti. İşte O köşede yer alan haberin ayrıntıları;

VE TRABZONSPOR’A TALİP ÇIKTI!
Şimdi sıkı durun. Dünya fındık ve çikolata sektörünün bir numaralı şirketi, dünyanın en büyüğü, dünya üzerindeki fındığın en büyük alıcısı, çikolata sektörünün dünya pazarını elinde tutan en büyük şirketi; Ferrero Gurubu, Trabzonspor’la ilgilenmeye başladı. Şimdi bu ilgilenmek ne demek? Sponsor olarak mı? Hayır, şirket Trabzonspor’u bünyesine katmayı düşünmeye başladı. Trabzon’da Oltan Gıda’yı satın aldıktan sonra Türkiye fındık pazarına direkt olarak giren Ferrero Gurubu, Trabzonspor’u da bünyesine katarak, özellikle Avrupa Kupalarında Nutella’nın PİAR’ını da yapmayı amaçlıyor. Bu hedeften hareketle, İtalyan şirketinin, önce Trabzonspor’un Borsa’daki hisseleri ile ilgileneceğine dair bilgilere ulaştık. Ferrero Gurubu gibi geçmişte de Uzan’lar Çimento fabrikasını Trabzon’da satın aldığında Trabzonspor’la ilgilenmiş ancak, camianın bazı muhafazakar kanadı, bu duruma şiddetle karşı çıkmış, zamanın Divan Kurulu yazılı açıklamalarda bulunarak, Trabzonspor’un bir şirketin bünyesine giremeyecek kadar büyük olduğunu kamuoyuna açıklamıştı. Şimdi de Ferrero’nın da benzer hamlesine aynı şekilde karşı durulabileceği de ihtimal. Küreselleşen futbolun endüstriyelleşmesi ile dünyanın güçlü şirketleri futbol kulüplerini satın alarak futbol dünyasına da giriyor. İngiltere ve İtalya’da bunun örnekler çok. İtalyan Ferrero Gurubunun da bu anlamda Trabzonspor ile ilgilenmesi, muhtemel bir gelişme olarak nitelendirilse de, bu durum netleştiğinde Trabzonspor’da kıyametlerin kopacağı kesin.

TS-talip-2TRABZONSPOR SATILABİLİR Mİ?
Türkiye’de profesyonel kulüplerin yönetim bizimi anlayışı ve yürürlükteki dernekler yasasına göre, Trabzonspor’un bir şirkete satılması, kanunen mümkün değil. Ancak borsada işlem gören Futbol AŞ’nın hisseleri toplanıp alınabilir ve en büyük hissedarın Futbol AŞ bünyesi içinde sözü geçerli olur. Trabzonspor’un çoğunluk hisseleri, Trabzonspor derneğinin elinde. Hisse alan şirket dernek yönetimi ile masaya oturup elindeki hisselere talip olabilir. İyi paraya da bunu satın alabilir. Aldığında da Trabzonspor futbol AŞ’de çoğunluk hisse sahibi kişi ya da tüzel kişilik olacağından söz sahibi olur. Transferleri yönlendirir. Yönetimi de biçimlendirir. Böyle bir durumda, genel kurulun belirleyeceği yönetim Trabzonspor derneğini yönetir, futbol AŞ’ye bir yaptırımı olmaz. Peki, Trabzonspor’a sözü edildiği gibi Ferrero Gurubu talipli olursa, satın alırsa ne olur? Kulüp, şirketin bünyesine girer ve CEO’lar vasıtası ile yönetilir. Bu durum, mali güçlü yapısı ile Trabzonspor’un bir anlamda kurtuluşu olabilir ama Trabzonspor da Trabzonluların taraftarın elinden kaçar. Yani, Fındık devi Ferrero Gurbunun Trabzonspor’a talip olması, camia içindeki bazı deri güçlerin kulüp üzerindeki baskısını tamamen yok eder. Bunu isteyen de olur, istemeyen de.
Kaynak: 61saat.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?