• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

26 Şubat 2015

JAPON BİLİM İNSANLARI AÇIKLADI

Her gün yeni bir faydası açıklanan bitkilerden siyah çayın kemik erimesine karşı etkili olduğu açıklandı, Japon bilim insanları siyah çay içmenin faydalı olduğu belirtiliyor. 


cayJapon araştırmacılara göre siyah çayın içerisindeki antioksidanlar özellikle ileri yaşlarda oluşan kemik erimesini önlüyor. Osteoporoz adı verilen ve yaşı ilerlemiş insanlarda görülen kemik erimesi olarak tanımlanan hastalığa karşı siyah çay içmenin faydalı olduğu belirtiliyor. 

Osaka Üniversitesi’nde yapılan ve Keizo Nishikawa tarafından yönetildiği öğrenilen araştırmada siyah çaydaki theaflavin-3 adlı antioksidantın kemik dokusuna zarar veren metiltransferas isimli enzimi yok ettiği ve bu şekilde kemiklerin dokusunun güçlü kaldığı tespit edildi ortaya kondu. Japon bilim insanlarının açıklamasına göre fark edilebilir bir gelişme meydana gelmesi için 60 kilo olan bir yetişkinin kemik dokusunu güçlendirmek için üç gün içerisinde 60 bardak çay içmesi gerektiği ifade edildi. 

Ayrıca çaya şeker yerine bal konularak antioksidan seviyesinin arttırılabileceği ve bununla birlikte kanserden korunulabileceği düşünülüyor. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?