• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

14 Temmuz 2015

JAPONLAR GÜMÜŞHANE’DE KELEBEK VE BÖCEK TOPLARKEN YAKALANDI

Gümüşhane’nin Torul ilçesindeki Zigana Köyü Limni Gölü Tabiat Parkı civarında biyokaçakçılık yaptıkları tespit edilen 4 Japon uyruklu şahıs yakalandı.


Gümüşhane-Kelebek-Böcek-Kaçak-4Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 12. Bölge Müdürlüğü Gümüşhane Şube Müdürlüğüne gelen ihbar üzerine, Torul İlçe Jandarma ekipleri ile birlikte, Zigana Köyü civarında 4 kişinin doğadan izinsiz olarak Kelebek ve Böcek topladıkları tespit edildi Torul İlçesi Zigana Köyü Limni Gölü Tabiat Parkı civarında biyokaçakçılık yaptıkları tespit edilen 4 Japon uyruklu şahıs, Güvenlik yetkililerce gözaltına alınarak, araçlarında savcılık izni ile arama yapıldı.

Gümüşhane-Kelebek-Böcek-Kaçak-3Yapılan aramalarda, şahısların araçlarında ve çantalarında, 9 adet Kelebek yakalama aparatı, 35 adet poşet içerisine konulmuş 100 adet Kelebek, 6 kutu içinde 105 adet Böcek ele geçirildi. Poşet içerisinde yakalanmış olan kelebeklerden, 25 tanesi canlı olduğu için tekrar doğaya bırakıldı. Yakalanan diğer tüm materyallere Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürlüğünce el konuldu.

Gümüşhane-Kelebek-Böcek-Kaçak-2Doğadan izinsiz olarak Kelebek ve Böcek toplayan ve biyolojik çeşitliliğimize zarar veren şahıslara, Çevre Kanununun 9. maddesine muhalefet etmelerinden dolayı yine aynı kanunun 20 (k) bendince kişi başı 38.751 TL olmak üzere toplam 155.004 TL idari para cezası uygulandı.

Bu arada Vatandaşlardan gördükleri ve şüphelendikleri durumları Kurumlara veya kolluk kuvvetlerine (Jandarma ve Emniyet birimleri) bildirmeleri istendi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?