• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KAÇKAR DAĞLARI “TUR KAYAĞI” İLE ŞENLENECEK


Sabri Aslışen
sabriaslisen@patikaa.com

TurKayağına-Hzırmısınız-4Doğa tutkunlarının en gözde mekanları arasında yer alan, yazın, dağcılık,kaya tırmanışı, tracking ve rafting için sporseverlerin akın ettiği Kaçkar Dağları’nda turizmi kış aylarında da hareketlendirmek için tur kayağı yapılacak.

Doğu Karadeniz boyunca uzanan, en yüksek noktasını 3937 rakımın oluşturduğu Kaçkar Dağları, dünyanın dört bir yanından sporcuların katıldığı heliskinin yanında, tur kayağı programlarıyla da kayakseverleri ağırlamaya hazırlanıyor.

Yoğunluk olarak Doğu Karadeniz bölgesinde hizmet veren Macaheltur ve Tamzaratur Turizm Seyahat Acenteleri, Doğu Karadeniz’in birinci, Türkiye’nin dördüncü yüksek dağı olan Kaçkar Dağları’nda heliskiye alternatif tur kayağı yapmayı planlıyor.

TurKayağına-Hzırmısınız-2Tesis olmayan dağlarda, sadece beden gücü ve kayaklara takılan özel aparatlar yardımıyla, yürüyerek zirvelere çıkmak ve kayak yaparak aşağıya inmek şeklinde özetlenebilecek dağ kayağının artık Kaçkarlar’da da yaygın şekilde yapılacağını belirten seyahat acentesi yetkilileri, “Uzun yıllar boyunca çoğunlukla az sayıdaki yabancı turist katılımcılarla yapılan tur kayağı etkinliğini artık daha geniş kitlelere yaymak istiyoruz. Bu nedenle söz konusu spora yurt içi yurt dışından gönül verenleri Kaçkarlar’a davet edeceğiz”

TurKayağına-Hzırmısınız-5Macaheltur Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Galipoğlu ve Tamzaratur Genel Müdürü Cevdet Oğuz, sürdürülebilir turizm olanaklarının en önemli kış ögelerinden biri olan tur kayağı etkinliğinin, Avrupa’da yaygın olarak yapıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Farklı rotaları merak eden yabancı katılımcılar ülkemizde birçok bölgede tur kayağı yapıyor. Geçmiş yıllarda sık olmamakla birlikte, Kaçkarlar’da da yapılan bu etkinlik, organizasyonumuz sonucu her yıl yapılacak. Bu sporun, son yıllarda yaban hayatını olumsuz etkilediği öne sürülerek sıkça eleştirilen heliskiye alternatif olacağını düşünüyoruz.”

Kaçkarlar’da tur kayağının Şubat ayının ikinci yarısı ile Marttın ilk haftasında a gerçekleştirmeyi planladıklarını vurgulayan yetkililer, hava şartları ve diğer şartlarda değiş,klik olmaz ise Mart ayının ortalarına kadar Kaçkar Dağlarının dışındaki dağlarda da yapılacağını kaydetti.

Galipoğlu / Oğuz, dağ kayağı olarak da adlandırılan tur kayağının ekolojik bir kayak etkinliği olduğuna dikkati çekerek, “Tesis, teleferik, helikopter gibi malzemelere ihtiyaç duyulmadığı için doğaya hiçbir olumsuz etkisi yok” diye konuştu.

Kırsal kalkınmaya katkısının da çok yüksek olduğunu belirten Galipoğlu / Oğuz, “Katılımcılar dağlara en yakın köylerdeki evlerde konaklayacaklar. Yemekler köylüler tarafından hazırlanacak. Yerel rehberlerin eşliğinde rotalara çıkılacak. Kırsal bölgede yaşayan halktan yapılan alışveriş ve lojistik destekle kırsal kalkınmaya katkı sağlanacak” dedi.

TurKayağına-Hzırmısınız-3Galipoğlu / Oğuz, tur kayağının diğer kayak etkinliklerine göre daha ucuz olduğunu ifade ederek, “Zirvelere çıkmak için iyi bir kondisyon harcanması gerekir ve böylece vücudu daha sportif kılmaktadır. Katılımcı özgürce kayak yapabilir. Tur kayağı yaparken sadece küçük bir grup olarak dağda bulunulduğu için gürültü, patırtı ve kalabalık olmaz. Kayak izini kişi ilk kendi açar” diye konuştu.

Serdar Galipoğlu /Cevdet Oğuz, Kaçkarlar’da tur kayağına katılacakların belgesellerde seyredilen maceralı kayak yolculuklarından birini yaşama fırsatı bulacağını sözlerine ekledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TULUMUN YARATACAĞI DOMİNO ETKİSİ…

  03 Ağustos 2019 Gelenek, Genel, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta sonu 30. Uluslararası Rize Çay, Turizm ve Yaz Sporları Festivaliyle eş zamanlı olarak Ardeşen’de gerçekleştirilen 10. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali yöre halkı ve turistler tarafından büyük ilgi toplamış aldığım duyumlara göre... Elbette bu beni çok mutlu eden bir durum… Neden mi? Bölge insanının sesini duyduğunda kendisini en iyi hissettiği müzik aletidir tulum… Hele de kemençeyle beraber gelirse kulağa o güzelim nağmeler… Mest olur yöre halkı… 7’sinden 70’ine… İşte bu yüzden de akademisyenlerin akademik süreçleri ...
 • KARADENİZ KANALI NASIL OLMAMALI?

  02 Nisan 2018 Genel, Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Aslında TV sahipleri iyi bir Karadeniz kanalını herkese izlettirmek ister. Yönetici ve personellerde iyi bir Karadeniz kanalında çalışmak ister. İzleyicide doğal olarak iyi bir Karadeniz kanalını izlemek ister. Herkes iyisini ister de peki karşılığını bulabilir mi? İşte bu Karadeniz kanalları için genel anlamda maalesef bugüne kadar pek mümkün olmadı. İstisnalar hariç. Yukarıda bahsettiğim üç gruptan en doğal hak şüphesiz izleyicinindir. Diğer iki grubun, izleyicilerin bu ihtiyacını karşılamak zorunluluğu vardır. Peki izleyicinin bu i...
 • ŞU BİZUM KARADENİZLİ MEDYA PATRONLARI

  12 Şubat 2018 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  ‘Türkiye’de Medya Karadenizlilerden Sorulur’ desem sanırım ezici çoğunluk “aynen öyle” der. Ama bir kısımda belki de “hiçte bile” der. Peki, “hiçte bile” diyenlere; Doğan Medya Grubu, Turkuvaz Medya Grubu, Ciner Medya Grubu ve Türk Medya Grubu’nun sahipleri aslen Karadenizli desem… Sanırım bu seferde “nasıl yani” diyeceklerdir. “Nasıl yani” diyenlere şöyle bir açılım yapalım o halde… Doğan Medya Grubu sahibi: Aydın Doğan, Gümüşhaneli Turkuvaz Medya Grubu sahibi:  Ömer Faruk Kalyoncu, Trabzonlu Ciner Medya Grubu sahibi: Turgay Cin...
 • FIRTINA VADİSİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

  04 Ağustos 2016 Çevre-Doğa, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Dünyada koruma öncelikli 200 ekolojik bölge arasında yer alan Rize'deki Fırtına Vadisi, barındırdığı yeşilin bin bir tonu ve doğa sporlarına uygun yapısıyla, turistlerin gözde mekanı olmayı sürdürüyor. Kaçkar Dağları'nın zirvelerinden doğan, buzul (sirk) göllerinin serin sularıyla beslenen, Rize'nin Ardeşen ilçesinden denize dökülen Fırtına Deresi'nin oluşturduğu Fırtına Vadisi, barındırdığı yeşilin bin bir tonuyla Doğu Karadeniz'in gözde mekanları arasında yer alıyor. Bakir doğası, zengin flora ve faunasıyla Kaçkar Dağı eteklerindeki vadi, ...