• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KAÇKARLAR’A GÖKYÜZÜNDEN TURİZM İNCELEMESİ

Rize Valisi Ersin Yazıcı, Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda helikopterli kayak olarak bilinen Heliski faaliyetlerinin yapıldığı alanı ve Hazindak Kış Sporları Merkezi yapılacak yeri havadan inceledi.


KaçkarlaraGökyüüzndenTurizmİncelemesi-2Rize Valisi Ersin Yazıcı, Ayder Yaylası’nda Heliski ( kayakçıları helikopter ile tepelere bırakıp oradan kaymalarını sağlayan bir spor türü) faaliyetlerini ve Hazindak Yaylası’nda yapılması düşünülen kış sporları merkezini havadan inceledi.

KaçkarlaraGökyüüzndenTurizmİncelemesi-3Vali Ersin Yazıcı bu yıl Kaçkar Dağlarında 8. kez tekrarlanan Heliski faaliyetlerini ve yapımı düşünülen kış sporları merkezinin yapılacağı Hazindak yaylasını havadan inceledi. Vali Yazıcı inceleme öncesi bu yıl Kaçkarlar’da Heliski faaliyetlerini organize eden Güneydoğu Havacılık A.Ş.Genel Müdürü Hasan Sarıdağ’dan faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Sarıdağ bu yıl Rusya, Kanada, Almanya ve İsviçre başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden 80’e yakın sporcuyu ağırladıklarını belirtti.

KaçkarlaraGökyüüzndenTurizmİncelemesi-5Faaliyetleri helikopter ile havadan izleyen Vali Yazıcı, bol bol fotoğraf çekerek bölge hakkında bilgi aldı. Vali Yazıcı yaptığı açıklamada, “Heliski yapanları izledik. Gerçekten çok güzel bir spor. Yurt dışından gelen birçok sporcu heliski için dünyanın en uygun alanlarından bir tanesi olan Kaçkarlar’da bu sporu yapıyor. Bu sporun meraklılarını bizzat gözleme fırsatı buldum. Her yıl 80-100 civarında sporcu heliski yapmak için bölgemize geliyor. Dünyanın en uygun alanlarından bir tanesi Kaçkarlar olduğu için bu bölgeyi tercih ediyorlar. Heliski yapmak için bölgemizi tercih eden sporcuların sayısının artmasını temenni ediyoruz.”dedi.

KaçkarlaraGökyüüzndenTurizmİncelemesi-6KAÇKARLARDA HELİSKİ SPORU
Sporcuların helikopterle dağların zirvelerine çıkıp oradan yüksek eğimli alanlarda kaydıkları bir spor olan ve helikopterli kayak olarak da bilinen heliski, dünyanın sınırlı yerlerinde yapılıyor. Türkiye’de, Kaçkar Dağları’nın Rize kesimindeki Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası bölgesinde gerçekleştiriliyor.

Heliski için yöreye gelen kayakçılar, sabah erken saatlerde helikopterle alınarak, karkalınlığının 2-3 metreyi aştığı dağların zirvelerine bırakılıyor. Kayakçılar, gün boyunca kayak yaptıktan sonra akşam saatlerinde önceden belirlenen alanlardan helikopterle alınıp konakladıkları mekana götürülüyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?