• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

11 Temmuz 2015

KAÇKARLARDA YEŞİL YOL EYLEMİ

Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Kaçkar dağlarında protesto edildi.


YeşilYol-Protestosu-3Çamlıhemşin’de Yeşil Yol eylemleri devam ediyor. Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi için Çamlıhemşin ilçesi Yukarı Kavrun Yaylası’nda vatandaşların tepkisi devam ediyor.

YeşilYol-Protestosu-6Yeşil Yol güzergahı üzerinde yöre sakinlerinin nöbet tutması nedeniyle çalıştırılamayan iş makineleri, Jandarma komando birlikleri nezaretinde Samistal Yaylası’na getirildi. Durumu haber alan bölge sakinleri, sabah erken saatlerde araçlarla yaylaya doğru yola çıktı. Ancak grup, Elevit Yaylası’nda arızalandığı iddiasıyla bırakılan İl Özel İdaresi’ne ait iş makinesi yolu kestiği için geçiş yapamadı.

YeşilYol-Protestosu-7Yaylaya çıkmalarını engellemek için yolun kasıtlı olarak kapatıldığını belirten yöre sakinleri tepkilerini dile getirdi. Yaylaya yürüyerek ulaşmanın 6-7 saat süreceğini göz önüne alan yöre sakinleri, iş makinesinin kapattığı yolun kenarına taşlardan dolgu yaparak yeni bir yol oluşturmaya karar verdi. Bunun üzerine genç-yaşlı, kadın-erkek yüzlerce kişi yan yana dizilerek insan zinciri oluşturup taş taşımaya başladı. Kimileri taşları sırt ya da kucağında, kimileri de iterek taşımaya çalıştı. Bazıları da yoldan geçişe engel oluşturan taşları çıkarmak için çaba harcadı.

YeşilYol-Protestosu-2Yaklaşık 2.5 saat süren çalışma sonunda taş dolgusu ile yapay yolu tamamlayan grup, ‘İşte bizim Yeşil yolumuz bu’ diye bağırarak tepkilerini dile getirdi. Araçları kontrollü olarak yoldan geçiren grup her aracın geçişinde alkışlarla sevinç gösterilerinde bulundu.

YeşilYol-Protestosu-4Yaylada iş makinesinin önünde nöbete başlayan vatandaşlar bekleyişlerini devam ederken, Jandarma komando birlikleri de iş makinesinin çevresinde güvenlik önlemlerini sürdürüyor.

YeşilYol-Protestosu-5

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?