• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

21 Ağustos 2014

KAÇKARLAR’IN EN GÜZEL MANZARALI DAĞLARI

Hürriyet gazetesinde Yıldırım Güngör imzalı “Kaçkarların En Güzel Manzaralı Dağları” başlığıyla haber yayınlandı.


Hürriyet gazetesinin Seyahat ilavesinde Yıldırım Güngör imzalı “Kaçkarların En Güzel Manzaralı Dağları” başlığıyla haber yayınlandı. İşte o haberin ayrıntıları;

Doğu Karadeniz’de uzanan Kaçkar Dağları, çok sayıda zorlu zirveye ve bunların arasındaki düzlüklere saklanmış buzul göllerine ev sahipliği yapıyor. Bu doğa değerlerine ulaşmak başlı başına bir macera ama biraz çabayı göze alanları benzersiz manzaralar bekliyor. Bölgenin en güzel manzaralı dağ ve göllerini sizin için derledik.

kaçkar1
1. Kaçkar Dağı (3932 m)
Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın en yüksek zirvesi olan Kaçkar Dağı (3932 m) benzersiz bir manzaraya sahip. Dağ hem kuzeyden hem de güneyden çok güzel görüntüler sunuyor. Kuzey manzarasının en etkileyici yönü, dağın eteğinden başlayıp neredeyse zirvesine kadar giden büyük buzul. Eğer hava çok sisli değilse büyük bir buzul düzlüğü olan Öküz Çayırı’nda oturup buzuldan gelen derenin rahatlatıcı sesini dinleyebilir, doyumsuz manzaranın keyfine varabilirsiniz. Sırtınızı bir kayaya dayayıp buzulun da içinde olduğu manzaraya bakarken karşınızda duran kütlenin birkaç bin yıldır orada olduğunu düşünün. Bu eşşiz manzarayı izlemek için çok kolay bir patikadan sadece iki saat yürümek yetiyor. Yukarı Kavran Yaylası’ndan yola çıkanlar çok az bir eğimle yavaş yavaş yükselerek 2 saat içinde Öküz Çayırı’na varabilirler. Yalnız dikkat: Rehbersiz yola çıkmayın ve rehbere haber vermeden gruptan ayrılmayın.

verçenik1

2. Verçenik Dağı (3709 m)
Kaçkar Dağları’nın en zorlu zirvesi olan Verçenik, hem Verçenik Yaylası’ndan hem de Hemşin Aşıtı’ndan olağanüsü manzaralar sunuyor. Zirvenin dört bir tarafı dağ, yayla ve göl manzarasına sahip. Dağın hem Rize hem de Erzurum tarafındaki manzarası olağanüstü. Kara bir piramite benzeyen Verçenik, uzaklardan bile muhteşem görünüyor. Otomobille Çat üzerinden Verçenik Yaylası’na kadar gidildiğinde dağın eteklerine varılıyor. Verçenik, yol boyunca bir görünüp bir kaybolacak ama en ürkütücü manzaralarını da bu yol boyunca sergileyecek. Erzurum tarafından dağın eteklerine ulaşmak biraz zorlu bir yolculuğu göze almayı gerektiriyor. Rize tarafı ise otomobille çok daha kolay. Görkemli bir dağ manzarası görmek ve dağın eteklerindeki buzul göllerinde yüzmek isteyenler için Verçenik’ten daha ideal bir dağ olamaz.

buluttepe1

3. Bulut Tepe (3380 m)
Bulut Dağları’nın en yükseği olmasa bile en görkemli zirvesi olan Bulut Tepe’ye hem ulaşım kolay hem de manzarası muhteşem.
Bu özellikleriyle milli parkın önemli zirvelerinden biri. Bulut Vadisi’nin başlangıcındaki bu görkemli zirvenin bulunduğu yöre çok fazla bilinmiyor. Bulut Vadisi’ne en rahat ulaşım Artvin’in Yusufeli ilçesinin Yaylalar köyünden sağlanıyor.
Köyün Körahmet Mahallesi’ne kadar araçla gidilip buradan yarım saatlik bir yürüyüşle Satelef Yaylası’na varılıyor. Satelef Yaylası’ndan yarım saat sonra solda Bulut Tepe kendini göstermeye başlıyor. Bu olağanüstü vadide kamp kurarak muhteşem dağ manzaralarının keyfini daha fazla çıkaralabilirsiniz.

kındevultepe1

4. Kındevul Tepe (3562 m)
Bulut Dağları’nın en yüksek zirvesi olan Kındevul Tepe, hem Rize hem de Artvin tarafında manzarası en güzel dağlardan biri. Rize tarafında Kemerli Kaçkar da denilen Kındevul, olağanüstü manzaralar sunuyor. Rize tarafında otomobille Palakçur Yaylası’na gidildiğinde zirve tüm heybetiyle ortaya çıkıyor. Dağlara çok yaklaşınca görkemli görüntüler kayboluyor, bu nedenle uzaktan izlemek daha iyi. Yusufeli tarafından Kındevul’u izlemek için dağın çok yakın olduğu Körahmet Mahallesi yerine otomobille Mikeliz Mahallesi’ne bağlı Mudut Yaylası’na gitmek daha mantıklı. Bu güzel yaylada bir gün geçirebilirsiniz.

altıparmak1

5. Altıparmak Dağları (3584 m)
Altıparmak Dağları’nın Yusufeli tarafı muhteşem patikalarla bezeli. Her patika başka bir güzelliğe açılan bir kapı adeta. Bu güzellik kimi zaman yüksek bir dağın zirvesi, kimi zaman bir buzul gölünün kenarı, kimi zaman orman içinde bir yayla oluyor. Yusufeli’ye bağlı Barhal köyünün Altıparmak Dağları eteklerinde bulunan Naznara ve Amanesget mahalleleri en güzel manzaraların önemli bileşenleri. Altıparmaklar’ın en etkileyici manzaraları bu vadiden izlenebiliyor.
Rize tarafında ise otomobille gidilebilen Huser Yaylası’ndan Altıparmak Dağları izlenebilir. Ayder-Avusor yayla yolu ise Altıparmaklar’ın yavaş yavaş ortaya çıktığı olağanüstü bir güzergâh.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?