• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KADINLARIN GÜZELLİĞİ ÇAY ÇÖPÜNDEN

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından sürdürülen bilimsel çalışma ile çay atıklarının hücrenin yapısını güçlendirdiği tespit edildiği açıklandı.


çay-çöpü-güzelleştirecekRecep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi tarafından sürdürülen bilimsel çalışma ile çay atıklarının hücrenin yapısını güçlendirdiği tespit edildiği bildirildi. 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi tarafından yürütülen çalıma neticesinde çay atıklarının çaya oranlar hücre yapısının korunmasında daha etkin olduğu tespit edildiği açıklandı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi yaptığı çalışmalarla çay çöpünün hücre üzerinde koruyucu bir etkisi olduğunu ortaya çıkartarak hücre üzerinde, hücrenin yenilenmesi üzerinde bileşenlere sahip olduğunu deneysel olarak gösterdi. Çayın kendisi kadar çöpünün de korucu etkisi olup olmadığını araştıran üniversite bilim insanları yeşil çay atıklarının siyah çaydan daha etkili koruyucu özelliğe sahip olduğunu gördü. Bunu teze çevirip lisan üstü tez olarak yayınladı. Alınan bilgilere göre Rize’de yılda 50 ton civarında çay atığı oluşuyor. Bu genelde tarlalarda gübre olarak kullanılıyor. RTEÜ Çay atıklarının değerlendirilmesi üzerine Avrupa Birliği destekli, Rize Ticaret Odası ve Rize Ticaret Borsası ile yürüttüğü ortak çalışmanın neticelenmesi ile laboratuvar ortamında; çay banyolarında kullanabileceğimiz tabletler, cilt bakım kremleri, yanıkları koruyucu özelliğe sahip kremler geliştirmeyi planlıyor. Üniversite bu çalışma ile sosyo ekonomik kaynaklar açısından sınırlı olan Karadeniz’e ekonomik olarak katkı sağlamayı amaçlıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?