• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KADİR İNANIR’A ‘ONUR ÖDÜLÜ’ VERİLECEK

Almanya’nın Nürnberg kentinde 4-13 Mart tarihleri arasında yapılacak 21. Türkiye-Almanya Film Festivali kapsamında oyuncu Kadir İnanır’a ‘Onur Ödülü’ verilecek.


Kadirİnanır-ÖdülKaradenizli sanatçıya onur ödülü verilecek. Bu yıl 21. kez gerçekleştirilecek Türkiye – Almanya Film Festivali’nde Onur Ödülü, Türk sinemasının önemli oyuncularından aslen Ordu Fatsalı olan Kadir İnanır’a verilecek.

Almanya’nın önde gelen festivallerinden biri olan ve 4 – 13 Mart tarihleri arasında Nürnberg’de düzenlenecek festivalde onur konuğu olan İnanır, Türk sinemasının gelişmesine katkısı ve yaşam boyu başarısıyla ödüllerine bir yenisini daha ekleyecek.

Sanatçı, 4 Mart’ta Tafelhalle Nürnberg’de gerçekleşecek açılış galasında ödülünü alacak. 5 Mart’ta ise sanatçının en önemli filmlerinden biri olan ‘Karılar Koğuşu’nun gösteriminin ardından, İnanır izleyicilerle söyleşi yapacak.

Festival kapsamında sinemacılar, sanatçılar ve seyirciler arasındaki kültürel diyaloğu arttıran uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmler gösterilecek. Festival programı şubat ayında açıklanacak.

Etkinlik, iki ülke sinemasını konu alan filmlerin uluslararası seçici kurullar ve yarışma bölümleri eşliğinde gösterildiği tek film festivali olma özelliğine sahip.

İşte ödül alan diğer sanatçılar

Hanna Schygulla, Şener Şen ve Yavuz Turgul (2015)
Edgar Reitz ve Fatma Girik (2014)
Türkan Şoray Hannelore Elsner (2013)
Tarık Akan (2102)
Fatih Akın (2011)
Klaus Eder (2010 )
Armin Mueller-Stahl (2009)
Zülfi Livaneli (2008)
Mario Adorf (2007)
Ferzan Özpetek (2006)
Hülya Koçyiğit ve Tunçel Kurtiz ( 2005)
Hülya Uçansu ve Heinz Badewitz (2004)
Halil Ergün ( 2000)

Türkiye – Almanya Film Festivali’nin Tarihçesi

1992 yılında Türkiye Sinema Günleri adı altında başlayan Türkiye Almanya Film Festivali bu yıl 18. yaşını kutluyor. Etkinlik, iki ülke sinemasını konu alan filmlerin, uluslararası seçici kurullar ve yarışma bölümleri eşliğinde gösterildiği tek film festivali olma özelliğine sahip. Festival, Türkiye sinema sanatının ülke dışında tanıtıldığı en büyük platform, Almanya’da ise kültürlerarası diyaloğu sinema bağlamında sürekli kılan tek film festivali. Bu bağlamda Türkiye Almanya Film Festivali sadece Almanya’daki çok kültürlü diyaloğa hizmet etmekle kalmıyor aynı zamanda iki ülke arasındaki kültürel ve sanatsal diyaloğu da yıllardan beri teşvik ediyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?