• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

BAKAN CEVDET YILMAZ: YEŞİL YOL ÇOK BÜYÜK PREJEDİR

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Yeşil Yol çok büyük bir projedir. İleriye dönük çok daha kapsamlı bir eylem planı hazırlıyoruz. Yeşil Yol’u ileriye taşıyacağız dedi.


www.patikaa.com olarak “YeşilYol Projesi” dosyasını açacağımızı önceden duyurmuştuk. İşte bu konu ile ilgili olumlu-olumsuz tüm bilgileri sizlerle paylaşmaya başlıyoruz.

BAKANYILMAZ-YEŞİLYOL2İlk söz projeyi yürüten Kalkınma Bakanlığında

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Yeşil Yol Projesine ilişkin önemli açıklamlarda bulundu, Yılmaz, “Yeşil Yol Projesiyle bölgeyi bütünleştirdiğimiz zaman katma değeri çok daha yüksek bir yapıyı buralarda oluşturmuş olacağız” dedi. Bakan Yılmaz, “Geçmişte ticaret yolu olarak kullanıldığı için Rize’deki Zil Kale gibi kalelere ve konaklara da rastlamak mümkün. Tabiatın içerisinde bu tür eserleri değerlendirmek ve korumak zorundayız. Alternatif turizm bütün bunlarla anlamlı. Bunu bir genel yaklaşım olarak ortaya koymak gerekiyor. Turizm yapacaksak niçin bu konaklarımızı değerlendirmeyelim? Bunları mutlaka değerlendirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Bakan Yılmaz, “Yeşil Yol Projesi”nin turizmde katma değeri yüksek şekilde açma projesi olduğunu ifade ederek, “Sekiz ilden oluşan DOKAP adında bölge idaresi oluşturduk ve eylem planı hazırlıyoruz. Yeşil yol dediğimiz çok önemli bir projemiz var. DOKAP çerçevesinde yürüttüğümüz projeler arasında özellikli bir proje. Yeşil Yol dediğimiz sekiz ilimizde bulunan yaylaları birbirine çevresel faktörlere dikkat ederek birleştirme ve bunu turizme katma değeri çok yüksek bir şekilde açma projesi. Bu yönde çalışmalara başladık. Artvin’den Samsun’a kadar illerde toplantılar gerçekleştirdik. Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaremiz bütün bölgede çalışmalar yürüttü. Bunların sonuçlarını değerlendireceğiz. İleriye dönük çok daha kapsamlı bir eylem planı hazırlıyoruz. Yeşil Yol’u ileriye taşıyacağız. Bu proje önemli bir proje. Bölgemiz için katma değeri yüksek olan bir tabiat turizmi var. Allah bu bölgemize çok büyük güzellikler bahşetmiş. Bir taraftan bu güzellikleri korumamız gerekiyor, diğer taraftan bu bölgede yaşayan insanlarımıza aş, iş ve istihdam sağlayacak şekilde değerlendirmemiz gerekiyor dedi.

yesilyol-harita1Bu bölgelerin, havası, doğası, yeşili, tarihi dokusu, gıdası, bütün unsurlarıyla sürdürülebilir alternatif turizm için gerçekten biçilmiş kaftan olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, şunları söyledi:”Yeşil Yol Projesiyle bölgeyi bütünleştirdiğimiz zaman katma değeri çok daha yüksek bir yapıyı buralarda oluşturmuş olacağız. Türkiye’den, dünyadan bütün herkesin bu güzellikleri yaşaması lazım ama bir taraftan da bize bırakılan bu emaneti gelecek kuşaklara en güzel şekilde de aktarmamız lazım. Bu tür bölgelerimizde özellikle çarpık yapılaşmaya kesinlikle karşı olmamız lazım. Siyaset kurumuyla medyasıyla sivil toplum örgütleriyle yerel yönetimleriyle en güzel şekilde hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Çarpık yapılaşmaya müsaade etmememiz lazım. Bir taraftan da geleneksel mimariyi geleceğe taşıyacak güzel örnekler yapmamız lazım. Tamamen bir yasakçı zihniyet de doğru değil. Anlamlı, planlı, programlı şekilde buralarda kullanımın da olması lazım. Kaçak yapılaşmayla bir taraftan mücadele ederken bir taraftan da yasal zeminde geleneksel estetiği de koruyarak geliştirmemiz lazım bu bölgeleri.”

Bakan Yılmaz, geçen sezon Artvin’den Ordu’ya kadar 5 ile körfez ülkelerinden 200 bin civarında turist geldiğini öğrendiklerini ifade ederek, “Yabancı turist sayısı 1 milyonu, yerli turist sayısı 4 milyonu aşmış durumda. Bu, zamanla çok daha gelişecek ama katma değeri yükseltmek önemli. Gelen turistin buraya döviz bırakması önemli. Bütün bu yönleriyle çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?