• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

‘KAMİLET’ İSPANYA YOLCUSU

Artvin’in Arhavi ilçesindeki Kamilet Vadisini anlatan belgesel ‘Kamilet’ Barcelona Çevre Festivalinde 14 film arasına girmeyi başardı.


kamiletbelgesel3Kamilet belgeselinden büyük başarı. Artvin’in Arhavi ilçesinde yer alan Kamilet vadisinde yapılmış ilk film olan ve genç bir doğal arıcı olan Erkan Can ile tanık olduğumuz bir emek ve yaşam hikayesini anlatan belgesel film, 21. Uluslararası Barcelona Çevre Filmleri Festivalinde 14 film arasına girmeyi başardı. Film ekibi 6-13 Kasım tarihlerinde ispanya’ya gidecek.

Kamilet Vadisi ve Belgeseli

Dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki Ekolojik bölgelerinden biri, Kamilet Vadisi. Vadi, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesel Çeşitlilik Merkezi olarak tanımlanan alanda yer alıyor. Bitki florası bakımından oldukça zengin olan Kamilet Vadisi’nde Uluslararası sözleşmelere göre risk altında olan ve korunması gereken çok sayıda bitki türü ve habitatları mevcut. Vadide 1100 bitki taksonunun yayılış gösterdiği biliniyor.

Kamilet Vadisi, yöre insanına kazandırdığı ekonomik değer ile de önem taşımakta. Havzada yapılan en yaygın ekonomik faaliyet 700 metre yükseklere kadar çıkabilen çay tarımı. Yüksek yaylalarda ise yaylacılık ve buna bağlı hayvancılık sürdürülen bir gelenek olarak göze çarpıyor. Ancak havza içerisinde en önemli gelir, bal üretimi ile sağlanıyor. Vadi tabanındaki kayalıklar üzerinde konuşlandırılan arı kovanlarında, özel ve oldukça leziz Kamilet Balı üretiliyor.

Hem doğal zenginlikleri hem de sağladığı ekonomik katkılarıyla, Kamilet Vadisi Karadeniz’in ve Türkiye’nin gözbebeği. Ancak, vadide yapılmak istenen baraj ve HES projeleri, bölge için büyük bir tehdit oluşturuyor. Kamilet Vadisi’ndeki dere üzerinde yapılması planlanan bu projeler, alanın sahip olduğu pek çok nadir ve endemik bitkinin yok olmasına neden olabilecek. Belgesel dahilinde, bölgede yaşayanlar, bu eşsiz coğrafyayı ve onun sunduğu zenginlikleri anlatıyor. HES projesinin bilinmeyenleri dile gelirken, konuya dair tüm sorular aydınlanıyor. Biyolojik çeşitliliğiyle, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli havzalarından olan Kamilet Vadisi, yörede yaşayanların anlatımıyla belegesele yansıyor. 30 akikalık belgeselin yönetmeni ise İlkay Nişancı

kamiletbelgesel2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?